Szuberski zabiega o Czyste Powietrze

Szuberski zabiega o Czyste Powietrze

GMINA ROGOŹNO. Wokół wciąż lato, a burmistrz Rogoźna jest już myślami w jesieni i zimie, gdy zadymią kominy i nad miastem zawiśnie smog.
By go ograniczyć, 7 sierpnia Roman Szuberski podpisał z prezesem zarządu WFOŚiGW w Poznaniu Jolantą Ratajczak, porozumienie w sprawie wspólnej realizacji programu priorytetowego „Czyste Powietrze”. Jego najważniejszym celem jest ograniczenie emisji do atmosfery szkodliwych substancji, które powstają na skutek ogrzewania domów jednorodzinnych słabej jakości paliwem w przestarzałych domowych piecach.
Program oferuje dofinansowanie wymiany starych i nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe na nowoczesne źródła ciepła, spełniające najwyższe normy. Może to być przyłączenie do istniejącego węzła cieplnego, instalacja pompy ciepła, kotła gazowego kondensacyjny, kotła olejowego, czy kotła na paliwo stałe, jak węgiel lub biomasa, ale o nowoczesnych parametrach spalania. Może być to też przejście na ogrzewanie elektryczne, czy w ogóle przeprowadzenie niezbędnych prac termomodernizacyjnych budynku, by ciepła nie tracić.
Jednym z głównych powodów problemu smogu w naszym kraju jest tak zwana niska emisja, czyli uwalnianie do atmosfery szkodliwych substancji. Jak się jednak okazuje, sama wymiana systemu ogrzewania nie jest wystarczająca. Bez odpowiedniej izolacji domu całe ciepło może szybko przeniknąć na zewnątrz. Wiele domów w gminie Rogoźno było budowanych w czasach, kiedy jeszcze nie stosowano rozwiązania uwzględniającego izolację cieplną, co prowadzi do marnowania energii i dużych strat ciepła, a także do wyższych rachunków za ogrzewanie.
Dlatego tak ważna jest termomodernizacja domów, która dodatkowo wpłynie na ograniczenie rocznych wydatków na ogrzewanie w domowym budżecie nawet o 40 proc, więc zyskają na niej wszyscy. Dlatego ważne jest, aby program dotarł do jak największej liczby potencjalnych wnioskodawców z całej gminy poprzez doradztwo i pomoc w procesie składania wniosków o uzyskiwanie dofinansowań przez mieszkańców – powiedział Roman Szuberski.
Zaprasza osoby zainteresowane do Urzędu Miejskiego w Rogoźnie w każdy poniedziałek począwszy od dnia 19 sierpnia w godzinach od 10 do 18, do pokoju 19a, w którym Magdalena Skrzypek udzieli wszelkich informacji. Można je uzyskać także telefonicznie pod numerem pod nr tel. 785-009-406.

Podobne artykuły