Biblioteka w Ocieszynie już czynna

Biblioteka w Ocieszynie już czynna

OCIESZYN. Wybudowana, przy ogromnym wsparciu środków z LGD Kraina Trzech Rzek, świetlica wiejska w Ocieszynie wzbogaciła się dodatkowo o bibliotekę, a dokładniej o filię Biblioteki Publicznej w Obornikach.
Jej powstanie zakładał już sam projekt świetlicy, potem trzeba ją było wyposażyć w meble i książki. Na powierzchni 63 metrów stanęły regały pełne książek, obok stoliki z grami planszowymi i wygodne siedzenia dla czytelników. Można będzie tam nie tylko wypożyczyć książkę czy album, ale także poczytać na miejscu czy pograć w gry. Wszystko to w bibliotece lub na zewnątrz, dokąd prowadzą wygodne drzwi. Całość mieści się bowiem na parterze, co nie ograniczy dostępu matkom z wózkami czy osobom niepełnosprawnych. Wszystkimi zaopiekuje się Wioletta Baum, która poprowadzi także filie biblioteki w Objezierzu. W dniach, gdy pani Wioletty nie ma w Ocieszynie, można przeczytaną książkę zostawić na półce osobnego regału wstawionego do korytarza i stamtąd zabrać następną.
Pani Wioletta zastąpi w Ocieszynie legendarną już Antoninę Nowak, prowadzącą tam bibliotekę przez 32 lata. Tę pierwszą od początku lutego 1975 roku, jeszcze w pomieszczeniach tamtejszego dworku, od roku 1988 w nowym obiekcie spółdzielni produkcyjnej, a teraz przekazała pałeczkę młodszej koleżance. W ubiegłą sobotę, w dniu otwarcia nowego pomieszczenia filii, nie omieszkała przyjść i zobaczyć, jak teraz wygląda wiejska biblioteka. Przyznała, że robi wrażenie zwłaszcza nowością, dostępem i doskonałym wyborem książek. O to zadbał dyrektor Biblioteki Publicznej Mateusz Klepka, który zaprosił na otwarcie zacnych gości i mieszkańców Ocieszyna. Z tej okazji Marcin Maćkowiak, cukiernik i strażak w OSP Ocieszyn, upiekł solidny tort o wyglądzie wielkiej księgi.
Przybył wiceburmistrz Piotr Woszczyk oraz niemal cała wieś. Wszystkich powitał sołtys Błażej Pacholski i zaprosił do wspólnej zabawy. Przygotowano poczęstunek, była muzyka, burmistrz pogratulował nowego przybytku, a Mateusz Klepka wraz z personelem Biblioteki Publicznej w Obornikach zachęcał do czytania książek. Gwarantował, że w ocieszyńskiej filii można nie tylko zaopatrzyć się w książkę czy lekturę szkolną, ale po prostu mile spędzić czas.

Podobne artykuły