Jest porozumienie gminy z PKS Poznań

OBORNIKI, RYCZYWÓŁ, POZNAŃ. Jak już informowaliśmy wcześniej PKS Poznań ma zapewnione finansowanie przez powiat poznański. Do porozumienia z PKS przystąpiły gminy wokół Poznania, teraz przyszedł czas na drugi pierścień gmin, czyli tych, które sąsiadują z gminami przyległymi do gmin podpoznańskich.
Jak na razie gmina Oborniki, jako jedyna, przystąpiła do porozumienia, które nie wymusza na niej żadnych nakładów finansowych. – Jesteśmy uczestnikiem biernym, który do PKS nie dopłaca, a mamy prawa do korzystaniu z ewentualnych połączeń czy ustalania godzin przejazdów. Kursów PKS-u przez gminę Oborniki jest pięć i to na razie nam wystarczy. Już niebawem rusza kolej metropolitalna i wtedy zobaczymy jakie są potrzeby oborniczan – wyjaśnił Piotr Woszczyk. Pojazdami PKS jeździ faktycznie niewiele osób z gminy Oborniki, więc autobusy zastąpiły mniejsze busy.
Żeby jednak gminy mogły współdecydować o przejazdach pojazdów PKS do porozumienia muszą przystąpić powiaty, a te przekazać kompetencje gminom.
O przejazdach PKS przez gminę Ryczywół rozmawiał z władzami tej spółki też wójt Henryk Szrama. Ryczywół jest jednak całkiem dobrze skomunikowany korzystając z busów lokalnej firmy transportowej. Jej pojazdy mogą do woli korzystać z obornickiego dworca przesiadkowego, a dalej można korzystać z kolei i autobusów.
Piotr Woszczyk podkreślił, że: Podpisane porozumienie dopóki nic gminy nie kosztuje daje jej wiele praw, z których nie byłoby rozsądnym rezygnować.

Podobne artykuły