Nasi na Parafiadzie

Nasi na Parafiadzie

POWIAT OBORNICKI. Parafiada to tygodniowe święto sportu, kultury i wiary realizowane przez Zakon Pijarów, a konkretnie przez Stowarzyszenie Parafiada. Na 31 Międzynarodową Parafiadę Dzieci i Młodzieży w gorące lipcowe dni przyjechało aż 80 drużyn, w tym 53 reprezentacje zagraniczne z: Białorusi, Litwy, Łotwy, Niemiec, Rosji i Ukrainy oraz 27 z Polski. Przybyli też goście z Węgier, ale jedynie po to, aby przyjrzeć się Parafiadzie. Ta impreza to nie tylko rywalizacja sportowa, opiera się ona na greckiej triadzie: stadion – teatr – świątynia.
Stadion to 13 dyscyplin, 16 konkurencji, starty indywidualne i grupowe. Teatr to konkursy, warsztaty i możliwość zwiedzania stolicy. Świątynia to wspólna modlitwa połączona ze słowem, muzyką i obrazem, ale także konkursy wiedzy i piosenki. Powiat obornicki reprezentowały dwie kilkusetosobowe drużyny oraz 6 opiekunów. Obie zajęły w klasyfikacji generalnej VIII i IX miejsce.
W tenisie stołowym I miejsce zajęła Agata Ławniczak, II była Weronika Cieciora. W rzucie piłeczką palantową jako II była Agnieszka Dyżlą. W kategorii szachy Patrycja Bartol zajęła III miejsce. W pływaniu – styl dowolny 25m dziewcząt sp – Patrycja Furman zdobyła I lokatę, Agnieszka Dyżlą była II w stylu dowolny 25m dziewcząt, II była też Kinga Sowińska w pływaniu stylem klasycznym 25m dziewcząt sp. Nadia Szajstek w tej samej kategorii była III, a Jakub Kołodziejczyk zajął II miejsce w stylu klasycznym 25m chłopców sp.
W kategorii Teatr, w konkursie wokalnym „muzyka moim życiem” III miejsce zajęła Natasza Bajon, a Bogusław Bartol był III w konkursie wiedzy: „zimowe dyscypliny sportowe”.
Wielu uczestników Parafiady zajęło miejsca poza podium, ale też całkiem dobre, a byli to: Zofia Piszczek biegnąca na orientację, szachista Konrad Świstowski, pływaczki Aleksandra Kitta i Kinga Sowińska, Adrian Dera rzucający ringo, tenisistka stołowa Patrycja Furman, szachista Bogusław Bartol, Aleksandra Kitta rzucająca ringo w kategorii dziewcząt, Natalia Walkowiak biorąca udział w konkursie plastycznym, Weronika Obst biorąca udział w kategorii sacrosong i Agnieszka Dyżlą rzucająca ringo.
Na podium stanęli również opiekunowie: Alina Dyżlą zajęła III miejsce w rzucie piłeczką palantową, a Marietta Świtała była III w konkursie wiedzy Historia Polskiego Kina oraz II w konkursie fotograficznym.

Podobne artykuły