Wernisaż prac profesora Zina

ROGOŹNO. Jerzy Kania, to kolekcjoner pochodzący z ziemi obornickiej, właściciel pokaźnej kolekcji rysunków i akwarel autorstwa profesora Wiktora Zina. Swoje zbiory chętnie udostępnia, a kolejnym miastem, w którym można oglądać te prawdziwe działa jest Rogoźno.
W ubiegły piątek otwarty został tam wernisaż prac profesora Zina. Do muzeum regionalnego przybyli amatorzy jego rysunków, by powspominać postać latami przyciągającą w niedzielne popołudnia do telewizorów ogromne rzesze amatorów autorskiego programu „Piórkiem i Węglem”. Dwie dekady jego opowieści o architekturze i rysowanie na oczach wodzów zaowocowało 30-stoma tysiącami szkiców i akwarel, część z nich udało się zebrać panu Jerzemu, który chętnie się dzieli tym co posiada.
Komisarzem wystawy była znana poznańska plastyczka, rzeźbiarka Mariola Kalicka, a wśród gości wernisażu były starosta Gustaw Wańkowicz, przewodniczący rady miejskiej Maciej Kutka oraz sekretarz gminy Rogoźno Marek Jagoda.
Podczas wernisażu można było obejrzeć nagrania z programów profesora i powspominać.
Obecna wraz z małżonkiem w salach muzeum Maria Stachowiak przyznała, że była wielką fanką profesora Zina, a jego prace przypominają jej świat, który już odszedł.
Goście wernisażu nie omieszkali przy okazji wystawy obejrzeć wszystkie eksponaty i inne wystawy muzeum, i z kieliszkiem wina w dłoni porozmawiać o kulturze.
Prace wystawione w salach muzeum zostaną tam jeszcze czas jakiś, zatem jest okazja je zobaczyć zanim trafią do kolejnego muzeum, tym razem w Wągrowcu.

Podobne artykuły