Wianki nad Flintą

Wianki nad Flintą

RYCZYWÓŁ. Na łące położonej nad Flintą, tuż przy mostku zwanym od dawien dawna „krowim” Koło Gospodyń Wiejskich „Ryczywół nad Flintą” zorganizowało plenerowe spotkanie dla mieszkańców. Jego celem było święcenie nocy świętojańskiej, przypomnienie dawnej tradycji, jak również po prostu biesiadowanie przy ognisku.
Spotkanie planowano rozpocząć się o godzinie 20.00, jednak wciąż przybywały prawdziwe tłumy ryczywolan, więc organizatorzy postanowili poczekać na wszystkich.
Wreszcie zaczęło się, a na początek przewodzące KGW Anna Nowicka i Sabina Marcinkowska
zaraz po powitaniu zaproponowały porządek imprezy.
Ten przyjęto bez sprzeciwów, a największym powodzeniem cieszył się namiot, w którym wyplatano tradycyjne wianki, które potem ładniejsza część społeczności Ryczywołu nosiła z gracją na głowach.
Dla najmłodszych były dmuchane zamki, malowano w oryginalny sposób według własnej koncepcji torby, puszczano bańki mydlane.
Wielce smakowitym okazał się poczęstunek przygotowany przez gospodynie w postaci zupy gulaszowej, chleba ze smalcem, pieczonych kiełbas i domowych wypieków z kawą i herbatą. Około godziny 22 biesiadnicy mogli podziwiać widowisko wody, ognia, światła, muzyki, gestów i dźwięku. Przygotowano je na „krowim” mostku, przyozdobionym na tę okazję kwiatami, pochodniami i materiałowymi ozdobami. Widowisko było wizualizacją dawnego obrzędu związanego z nocą świętojańską.
Noc świętojańska jest następczynią Nocy Kupały, słowiańskiego święta związanego z letnim przesileniem Słońca, obchodzonym w czasie najkrótszej nocy w roku, co przypada około 21-22 czerwca. Na południu Polski, Podkarpaciu i Śląsku uroczystość o podobnym charakterze zwie się sobótką lub sobótkami, a na Warmii i Mazurach palinocką. Jest to święto ognia, wody, słońca i księżyca, urodzaju, płodności, radości i miłości, więc tych elementów i emocji tej nocy nie brakowało.
Absolwenci ryczywolskiej szkoły, przybrawszy się w stroje adekwatne do obrzędu, dali popis talentów i energii. W otoczeniu pochodni, skandynawskich ognisk i poświaty księżyca ze śpiewem przy akompaniamencie Zenona Mikołajczaka, Igora Wacha i Kacpra Michaluka bawili się wszyscy. Projekt zatytułowany „Wianki nad Flintą”, współfinansowany ze środków gminy Ryczywół, spotkał się z pozytywnym odzewem, a organizatorzy postanowili wpisać to wydarzenie w rocznym plan imprez i spotkań Koła Gospodyń Wiejskich Ryczywół nad Flintą. Jednocześnie pragną za naszym pośrednictwem podziękować wszystkim wspierającym za pomoc w zorganizowaniu tak wielkiego przedsięwzięcia, a szczególnie serdecznie strażakom z OSP Skrzetusz i OSP Ryczywół za zapewnienie bezpieczeństwa.

Podobne artykuły