Dożynki 16 września, choć są i nadąsani

Dożynki 16 września, choć są i nadąsani

GMINA OBORNIKI. Tegoroczne Dożynki Gminne odbędą się w Bogdanowie. Mariusz Kozłowski był jedynym sołtysem, który zaproponował Dożynki w swojej wsi, co zyskało jednogłośne poparcie a pan Mariusz usłyszał za swą decyzję gromkie brawa.
Wieś prócz boiska sportowego ma też teren obok, będzie więc miejsce pod parking. Poproszone o pomoc służby zadbają o bezpieczny ruch na terenie leżącym przy drodze krajowej. Termin Dożynek został wyznaczony na sobotę, 14 września a rozpoczną się dokładnie o godzinie 14 mszą polową. Potem będzie pokaz obrzędu żniwnego, wystąpią delegacje wieńcowe, nie zabraknie grochówki dla wszystkich i występów artystycznych.
Na ustawionej specjalnie scenie wystąpi InoRos, grupa nietuzinkowych artystów, których połączyła pasja i chęć tworzenia a ich temperamenty zdołały pogodzić tradycję z nowoczesnością tworząc nową jakość w muzyce folkowej. Pochodzący z Bogdanowa Liber wystąpi gratis prócz niego pojawi się na scenie z coverami nowotomyski Modesta Pastiche.
Tu trzeba wyjaśnić, że Modesta to po prostu imię żeńskie będące odpowiednikiem męskiego Modest (łac. skromny) i jednocześnie stworzony na potrzeby zespołu zwrot od angielskiego słowa „modesty” – prosty, skromny. Drugi człon nazwy to „pastiche” (pastisz) czyli krótko mówiąc „prosty pastisz”. Właśnie formuła pastiszu pozwala na nieograniczone wykorzystywanie różnych stylizacji i manier. Repertuar MP ma często charakter kabaretowy, noszący znamiona folk-pastiszu. Więc będzie nie tylko wesoło ale i ciekawie.
Oprócz sceny ma stanąć także siedem dmuchańców, więc i dzieci znajdą swoje miejsce. Krzysztof Sroka zachęcał Koła Gospodyń Wiejskich do wystawiania stoisk reklamujących poszczególne wsie.
Zachęcał do udziału w Dożynkach też burmistrz Tomasz Szrama, do którego dotarły już głosy ze strony jednej z kontestujących sołtysek namawiającej, aby dla Szramy nic robić.
Pani sołtys chce przewodzić opozycyjnej, a związanej z konkretną partia, grupce czterech sołtysów, pisząc w mediach społecznościowych: Ja tam Szramie wieńca robić nie będę.
Burmistrz podczas narady sołtysów wyjaśnił: Wykonanie wieńców nie jest dla Szramy, ale jest to podziękowanie dla Boga i rolników, więc jak ta „baba” może tak pisać? Na koniec dość emocjonalnego wystąpienia Tomasz Szrama zaapelował do sołtysów o: uruchomienie logicznego myślenia.
Cała reszta dożynki popiera i deklaruje w nich udział.
Skarbnik obiecała przeznaczyć z gminnej kasy po 150 zł za wieniec, więc będzie barwnie i kolorowo a znając energię i konsekwencję Mariusza Kozłowskiego, można być pewnym, że dopnie on wszystko na ostatni guzik.

Podobne artykuły