Powrócił zegar

Powrócił zegar

OBORNIKI. Starsi wiekiem oborniczanie zapewne pamiętają, jak umawiali się na Rynku pod zegarem. Zegar ów wymierzał czas życia miasta. Ci, którzy w dawniejszych czasach nie mieli własnego zegarka czytali tam godziny i minuty.
Zegar nie całkiem wisiał na samym Rynku, co raczej na froncie kamienicy przy Piłsudskiego nr 1.
Skoro o czasie mowa, to warto przypomnieć, że była to długi czas ulica Bahnhofstrasse, a po odzyskaniu niepodległości Dworcowa. Potem przemianowano ją na ulicę Piłsudskiego, w czasie wojny nazywała się Goeringa, a po wojnie Świerczewskiego, by ostatecznie po roku 1989 znów stać się ulicą Piłsudskiego.
Tam w domu nr jeden nijaki Narcyz Apolt prowadził skład z towarami różnymi i przyozdobił go dwustronnym zegarem. Potem dom wraz z owym zegarem odkupił pracownik Apolta. Jacek Jaworski był zegarmistrzem i jubilerem, więc prowadził tam swój zakład rzemieślniczy. O ile ówczesna władza patrzyły na zegarmistrzów łaskawiej, to już jako jubiler był pod kontrolą, więc wykonując mieszkańcom obrączki korzystał z zapasiku złota ukrytego pod węglem. Wreszcie około roku 1960 prowadzenie zakładu przejął uczeń Jaworskiego Jan Targuła. Gdy w latach dziewięćdziesiątych zegar się popsuł, a jego wysłużony mechanizm okazał się zbyt trudnym do naprawy, pan Jan zegar zdjął i przez wiele lat nie było tam zegara. Mimo to miejsce, w którym wisiał, nadal nazywano kamienicą pod zegarem, a nasza redakcja przez długie lata korzystała z będącego tam sklepiku jako punktu korespondencyjnego.
Gdy nadszedł czas świętowania 680-rocznicy powstania miasta, staraniem sekretarza gminy i historyka regionalisty Krzysztofa No- wackiego zegar powrócił. Pan Krzysztof przyznał, że: Z okazji 680-lecia miasta warto było przywrócić kamienicy przy ul. Piłsudskiego dawny zegar, który można znaleźć na widokówkach z okresu międzywojennego.
Udało się zakupić replikę zegara i dzięki przychylności aktualnego właściciela kamienicy powiesić go w dawnym miejscu i w dawnym kształcie.
Stało się to dokładnie 16 czerwca, zaraz po mszy o godzinie 13 i było hasłem do rozpoczęcia tegorocznych Dni Obornik. Burmistrz Obornik, w asyście starosty Zofii Koteckiej i jej zastępcy Waldemara Cyranka oraz zgormadzonej grupie oborniczan odczytał odpowiednie wyjaśnienie powrotu i historii zegara. Następnie społem z osobami asystującymi dokonał odsłony. Zebrani po tej krótkiej uroczystości udali się na Rynek, by złożyć kwiaty pod pomnikiem papieża, a zegar tykał jak przed laty i przez lata tykać będzie.

Podobne artykuły