W powiecie w samo południe

POWIAT OBORNICKI. Sesje rady powiatu rozpoczynały się niemal zawsze o godzinie 16. Nowa rada wprowadza nowy porządek, zmieniając ową godzinę na 12. Argumentem jest to, że w południe kierownicy wydziałów oraz urzędnicy są do dyspozycji radnych i nie musi nikt pozostawać po godzinach.
Taki system działa w radzie miejskiej w Obornikach, a od tego roku również w Ryczywole. Jest on wygodny dla władz tych gmin, ponieważ wójt i burmistrzowie mogą w czasie sesji wychodzić do swych gabinetów, przyjmować petentów i wykonywać zwykłe czynności. Wyjątkiem pozostaje Rogoźno, gdzie sesje są nadal rozpoczynane o 16 i trwają czasem do godzin nocnych, co zatrzymuje część urzędników cały dzień w pracy. Tam burmistrz sali sesyjnej nie opuszcza, mając do gabinetu dość daleko.
System jest wygodny dla urzędników, ale niekoniecznie dla radnych czy osób, które chciałyby przysłuchiwać się na żywo sesji, gdy w godzinach południowych mają swoje obowiązki zawodowe. Przeciwny wcześniejszemu początkowi sesji był radny powiatowy Andrzej Okpisz, który stwierdził, że to nieporozumienie.
Głosowanie zmian godziny sesji wypadło, i to zdecydowanie, na korzyść reformatorów.

Podobne artykuły