Stanie pomnik Przemysła

Stanie pomnik Przemysła

ROGOŹNO. Przemysław II „Pogrobowiec” zwany też Przemyślem lub Przemysłem, Piast, król Polski zamordowany 8 lutego 1296 roku pod Rogoźnem, doczeka się w tym mieście swojego pomnika.
Powstał już komitet inicjacyjny związany z Towarzystwem Przyjaciół Rogoźna, na czele którego stanął Gustaw Wańkowicz. Komitet wybierze projekt, a nie ma to być postać konna, droższa w realizacji, a raczej stojąca lub siedząca. Ma to być postać naturalna, nie futurystyczna lub abstrakcyjna, jak dla przykładu postać Jana Pawła II na obornickim Rynku, a do tego ma to być postać pozbawiona patosu, przyjazna i łatwo kojarzona z królem, który miastu by patronował. Wzorem dla wielu jest pomnik Bolesława Chrobrego, ustawiony w Gnieźnie, postać siedząca swobodnie na zydlu z szyszakiem na kolanie, dobrotliwie, choć z troską, spoglądającego na przechodniów.
Komitet społeczny zajmie się też zbiórką pieniędzy i pozyskaniem sponsorów, bo skoro pomnik ma cieszyć oczy, to musi go wykonać prawdziwy artysta, a takie dzieła kosztują. Według Renaty Tomaszewskiej zbiórka oraz wykonanie projektu potrwa około trzech lat.
Według pomysłu inicjatorów pomnika miałby on stanąć na placu Karola Marcinkowskiego w narożniku przy flagach.
Są jednak głosy przeciwne tej lokalizacji, a jeden z nich płynie ze strony pana Jerzego, regionalisty i miłośnika historii miasta, odgrywającego rolę Przemysła we wszelkich przedstawieniach i imprezach. Jego zdaniem pomnik Przemysła winien stanąć w starej części miasta, a na Placu Karola pomnik Augusta II Mocnego, twórcy nowej części Rogoźna.
Czy miasto stać dzisiaj na dwa pomniki? Zapewne jako pierwszy powstanie pomnik jednak Przemysła, a potem, kto wie, może i Augusta.

Podobne artykuły