W klubach seniora nie ma mowy o samotności i nudzie

W klubach seniora nie ma mowy o samotności i nudzie

OBORNIKI. Seniorzy w wieku 65 i więcej lat, to dziś ponad 16% populacji Wielkopolski, liczba przekraczająca pół miliona osób Za 30 lat będzie ich już 30%
Średnio kobiety świętujące 65. urodziny mogą liczyć na kolejne 19,9 roku życia. Dla mężczyzn ten wynik to 15,8 roku i trzeba, aby to były lata dobre i przeżyte szczęśliwie.
W gminie Oborniki seniorzy cieszą się szczególną opieką samorządu, który realizując autorski „Program senioralny Tomasza Szramy” dba o to, by życie seniorów było nie tylko dobre, ale i ciekawe. Służą temu kluby seniora.
W znajdującym się przy ulicy Kościelnej Klubie „Senior+” jest nie tylko ciekawie, ale i praktycznie. Opiekująca się w nim seniorami Alina Nadstaga dba o to, by w rozrywki wpleść też czasem elementy praktyczne.
Przykładem tego mogą być okresowe odwiedziny funkcjonariuszy obornickiej policji. Uczą seniorów zachowań zwiększających bezpieczeństwo wobec rzeszy oszustów czyhających na naiwność, czy bezradność osób starszych. Ostatnio byli to dla odmiany dzielnicowi, którzy pomiędzy swoimi codziennymi obowiązkami zawodowymi znaleźli chwilę czasu, by do seniorów zajrzeć. Podczas spotkania dzielnicowi mogli bliżej poznać mieszkańców ze swoich rejonów, natomiast seniorzy mogli podzielić się z policjantami bieżącymi sprawami i problemami, które zaprzątają im głowy.
Niedawno odbyło się spotkanie z przedstawicielami Seniorskiego Klubu Sportowego w Obornikach. Prawie od roku Maciej Adamczyk przyjeżdża do Klubu raz w tygodniu, by chętni seniorzy mogli skorzystać z zabiegów elektrostymulacji mięśni, z programów dofinansowanych przez burmistrza Obornik. Tym razem zebranym osobom ponownie przedstawił możliwości, jakie daje urządzenie do elektrostymulacji mięśni firmy Compex. Poza działaniem przeciwbólowym podkreślił znaczenie regeneracji i treningu różnych grup mięśni, jako profilaktyki zapobiegającej powstawaniu dolegliwości bólowych i tym samym ograniczeniu możliwości ruchowych danej osoby.
W Klubie „Senior+” z zabiegów elektrostymulacji mięśni dla seniorów można skorzystać w każdy czwartek o godz. 9:00, a organizatorzy serdecznie zapraszają każdego, kto czuje się seniorem. Ciekawe spotkania odbywają się też poza Klubem lub seniorzy przyjmują w nim gości.
Na przełomie miesiąca w Klubie zawitały dzieci z klasy „0” razem z dwoma nauczycielkami ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Obornikach. Organizatorem tego międzypokoleniowego spotkania była Agnieszka Muszak z Biblioteki Pedagogicznej. Dzieci zaprezentowały seniorom przedstawienie o tematyce wiosennej, a na końcu obdarowały zebranych słodkimi „kwiatkami”. Na dzieci również czekało kilka niespodzianek ze strony gospodarzy. Jedną z nich była niezawodna pani Joanna, która przebrana za zajączka zaśpiewała piękną piosenkę i poczęstowała zachwycone dzieci cukierkami z wielkanocnego koszyczka. Na koniec spotkania dzieci dostały kolejny podarunek w postaci kolorowych zakładek wykonanych przez seniorów na zajęciach plastycznych, a przed wyjściem mogły jeszcze ugasić pragnienie soczkiem i poczęstować się ciasteczkami.
W piątek członkowie Klubu „Senior+” na zaproszenie Agnieszki Muszak odwiedzili Bibliotekę Pedagogiczną w Obornikach, by obejrzeć wystawę pt. „Wycinankowe i inne impresje” Autorką wszystkich dzieł była Ewa Sundmann-Stroińska, która po oprowadzeniu seniorów po wystawie przeprowadziła dla nich warsztaty wycinanek. Uczestnicy warsztatów, przy użyciu kolorowych gazet, stworzyli na dużych kartkach sztywnego papieru własne kompozycje kwiatowe. Wykonane przez seniorów wycinankowe impresje zostały wywieszone w siedzibie Klubu „Senior+”, do którego Alina Nadstaga nieustająco i serdecznie zaprasza.

Podobne artykuły