Nowy sołtys chce więcej

GMINA RYCZYWÓŁ. Sołtys Ludom Karol Roguszka stwierdził, że sołtysi za mało zarabiają na poborze podatku za psy. Liczy na podwyżkę, aby wyjść na swoje. Zaskoczyło to byłego sołtysa Skrzetusza Mariana Głowa, który stwierdził, że do niedawna zbierał podatki nie dostając za to ani grosza. – Co miesiąc sołtys dostaje pensję i to powinno wystarczyć. Taka pensja to też nic dobrego, bo jak sołtysi dostają pensję, to na sesji ich nie widać nieraz przez rok. Jak nie dostawali, to byli na każdej sesji, a ja sam jako sołtys działałem 24 godziny na dobę nie patrząc na zarobek.
Karol Roguszka jest jednak do swojej pensji przyzwyczajony, choć nie do końca zadowolony z jej wysokości. Mówiąc o równaniu dróg zastanawiał się głośno: Nie wiem, czy mam obowiązek sprawdzania jakości równania dróg. Jeśli nie jest to zapisane w moich obowiązkach, to oczekuję podwyżki, bo musiałbym robić to w czynie społecznym.
Przy okazji jako prezes OSP i sołtys skarżył się, że nie uzyskał dofinansowania na ludomską remizę. – Strażacy sprzątają park, co daje im w kość, a jeszcze mieszkańcy ich podejrzewają o wywóz drewna dla siebie. Dostałem odmowę, ale znów złożyłem wniosek i czekam na drugie podejście. Bez pieniędzy nasz plac przy remizie zniknie. Już jeden kierowca kręci na placu bączki samochodem. Jak nie dostaniemy, to nie trzeba, nic tam nie zrobimy, więc placu nie będzie. Przewodniczący rady gminy Łukasz Krzyśko nie krył zaskoczenia: Skoro wam wsparcie z gminy nie potrzebne, to po co składacie kolejny wniosek? Słuchając wypowiedzi nowego sołtysa Ludom można odnieś wrażenie, że dostał tę funkcję za karę.

Podobne artykuły