Gmina z nadwyżką budżetowa

Gmina z nadwyżką budżetowa

GMINA OBORNIKI. Sytuacja gminy Oborniki jest bardzo dobra, bowiem Oborniki są prawdopodobnie jedną z niewielu gmin w całym kraju z nadwyżką budżetową.
Nadwyżka okazała się nie byle jaka, bo mowa o 12 milionach.
To powoduje, że budżet gminy nie odnotowuje deficytu, a burmistrz Tomasz Szrama tłumaczy to tak: Nasz system finansowania inwestycji polega na tym, że bierzemy dogodny kredyt i szybko go spłacamy. W tym roku po kredyt nie sięgaliśmy, gdyż czekamy na zwrot unijnych dotacji na wykonane już prace i na te, które dobiegają końca. Nadwyżki budżetowej nie należy jednak rozumieć bynajmniej jako środki leżące gdzieś w szufladzie. Te pieniądze są zawarte w podpisanych wcześniej umowach i czekamy na ich spływ. Gdy pieniądze kolejno nadchodzą wypłacamy je wykonawcom zleconych wcześniej prac.
Taki system działa bardzo dobrze, ale łatwo go zakłócić. Przykładem jest sprawa budowy ulicy Żernickiej w Rożnowie. Przeznaczone na to środki burmistrz przekazał na wypłaty ubiegłorocznych skromnych, ale dla miasta wymiernych podwyżek dla nauczycieli.
Tomasz Szrama ma zamiar poszukać na to zadanie kredytu i jeżeli będzie konsekwentny, to zleci budowę części ulicy, spłaci kredyt i zleci kolejny odcinek, być może także na kredyt.

Podobne artykuły