Domowe obiady dla seniorów w Domu Babci

Domowe obiady dla seniorów w Domu Babci

GMINA OBORNIKI. Obornicka polityka senioralna zyskuje coraz większy rozgłos. W czwartek odwiedziła Oborniki telewizja, realizując materiał poświęcony aktywności seniorów. Skoro polityka senioralna, to warto wspomnieć idealne tereny dla relaksu w Łazienkach, utworzony niedawno nowy dom opieki dziennej w budynku przy ulicy Jagiellońskiej, kluby seniorów czy funkcjonujący w Obornikach od lat „Dom Babci”. Tam seniorzy oprócz spotkań mogą również zjeść przygotowany przez firmę cateringową obiad.
Jak wyjaśnia Hanna Kniat-Szymańska:  Wszystkie osoby samotne, których dochód nie przekracza 1051,50 zł netto lub 792 zł na osobę w rodzinie, mogą tam otrzymać posiłek za darmo lub zamówić go z dowozem do domu w przypadku, gdy senior ma problemy z poruszaniem się, jest leżący i wymaga opieki.
Osoby przekraczające te kryteria również mogą zjeść tam ciepły i smaczny, dwudaniowy obiad lub zamówić go z dowozem do domu za ustaloną indywidualnie z firmą cateringową kwotę. Jest to cena około 9,50 zł, ale w przypadku, gdy osoba starsza ze względu na preferencje żywieniowe nie chce zamawiać niektórych z dań lub porcje są dla niej zbyt duże, można rzecz jasna kwotę tę negocjować. Taki obiad, według ustaleń z OPS, składa się z 450-500 ml zupy, 150 gr mięsa oraz 250 gr dodatków, a są to ziemniaki lub ryż, kasza albo makaron. Do każdego z dań serwowana jest także surówka.
– Ten program w naszym mieście realizowany jest od kilkunastu już lat – podkreśliła Hanna Kniat-Szymańska, dodając: Seniorzy korzystają z niego coraz częściej. A nasz „Dom Babci”, gdzie realizowane są różne formy zajęciowe, takie jak: gry i kursy oraz spotkania z radcą prawnym, czy psychologiem planuje już wkrótce rozszerzenie swojej działalności.
Obornicka Rada Seniorów od ubiegłego roku czyni starania o tanie obiady. Choć pojęcie „tanie” może być interpretowane w różny sposób, obiady w „Domu Babci” w cenie niewiele ponad 9 złotych, wydają się być dobrym rozwiązaniem problemu.

Podobne artykuły