Warsztaty wielkanocne i spotkanie z burmistrzem

Warsztaty wielkanocne i spotkanie z burmistrzem

ROGOŹNO, PARKOWO. Zbliżają się najważniejsze święta w tradycji chrześcijańskiej – Święta Zmartwychwstania, Święta Wielkanocy. Aby się dobrze do nich przygotować uczniowie klasy IV a i V a Szkoły Podstawowej w Parkowie ze swoimi wychowawcami Marzeną i Krzysztofem Działo oraz Moniką Nowak udali się do Muzeum Regionalnego im. Wojciechy Dutkiewicz w Rogoźnie, aby wziąć udział w warsztatach wielkanocnych. Na początku prowadząca warsztaty opowiedziała o historii świąt Wielkanocnych oraz o tradycji malowania jajek – pisanek. Dzieci z uwagą słuchały prelegentów, ale tak naprawdę z niecierpliwością czekały na moment, kiedy będą mogły przystąpić do upiększania metodą batikową przywiezionych przez siebie ugotowanych jajek, czyli malowanie ich woskiem. Trzeba było widzieć niesamowite skupienie na twarzach uczestników warsztatów, wyciągnięte języki, a na koniec radość na twarzach – hurrra! udało się!
W tym samym czasie druga grupa uczniów mogła zapoznać się ze zbiorami rogozińskiego muzeum. Wystawy ptaków, zwierząt, owadów, kamieni oraz wystawa historyczna co chwilę wzbudzały zachwyt wśród zwiedzających. Potem grupy się wymieniły i ta druga zamiast malowania jajek przygotowywała kartki wielkanocne techniką pergamano, a niezorientowanym wyjaśniamy, że technika ta pozwala na tworzenie pięknych i delikatnych obrazków na pergaminie, częściowo rysowanych, dziurkowanych, wytłaczanych, czasem podbarwianych, a przypominających filigran lub haft Richelieu.
Na zakończenie pobytu w muzeum uczniowie głośno i gorąco podziękowali gościnnym gospodarzom.
Kolejnym celem wizyty parkowskich uczniów był rogoziński magistrat. Czwarto- i piątoklasistów powitał sekretarz gminy Marek Jagoda. O samej gminie, o strukturach urzędu, o samorządzie gminnym oraz o zadaniach władz gminy opowiedział burmistrz Roman Szuberski. Po słowach ojca miasta nastąpiła długa seria pytań oraz propozycji, co warto jeszcze zmienić w samym mieście i na terenie gminy. Zwieńczeniem wizyty w Urzędzie Miejskim były promocyjne smycze i smaczne krówki, wręczane uczestnikom przez burmistrza i sekretarza gminy.
Wizyta w muzeum i magistracie były znakomitymi lekcjami historii, tradycji kultury oraz wiedzy o społeczeństwie lokalnym.

Podobne artykuły