Ile naprawdę zarabiają nauczyciele

POWIAT OBORNICKI. Niestety, ale władze gmin oraz powiatu obornickiego nie podały, ile średnio zarabiają nauczyciele w regionie. Jedyną drogą, za pomocą której można zorientować się o ich płacach, są oświadczenia majątkowe. Takie oświadczenia muszą składać radni gmin i powiatu, którzy są nauczycielami. Poniższe dane są kwotami zarobionymi przez nauczycieli w roku 2018. Kwoty te podajemy na odpowiedzialność radnych, którzy sami je wpisali do swoich oświadczeń majątkowych. Oświadczenia te nauczyciele wypełniali na początku grudnia, więc był ich to zarobek średni za dziesięć lub jedenaście miesięcy 2018 roku.
W gminie Oborniki Barbara Bacic-Geartner, jako nauczycielka Szkoły Podstawowej w Rożnowie zarobiła do 20 listopada 2018 roku 52 183 zł, czyli średnio miesięcznie około 4 800 zł brutto. Henryk Brodniewicz pracował na pół etatu w Maniewie, mając planowo 9 godzin lekcyjnych tygodniowo. Do 19 listopada zarobił netto 23 531 zł. Daje to około 2 100 zł na rękę średnio miesięcznie za formalnie pół etatu. Aleksandra Kulupa ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Obornikach zarobiła do początków grudnia 67 389 zł, czyli około 6 100 zł miesięcznie brutto. Do tego pracowała w innej szkole, gdzie zarobiła przez jedenaście miesięcy 14 996 zł. Edyta Mikołajczak pracując w Zespole Szkół w Objezierzu zarobiła do grudnia 74 589 zł, czyli średnio miesięcznie uzyskiwała dochód około 6 700 zł brutto. Jarosław Paulus jest pedagogiem w obornickim Liceum Ogólnokształcącym. Zarobił tam do grudnia 55 698 zł, czyli około 5 000 zł brutto średnio miesięcznie.
W radzie powiatu obornickiego Agata Pasternak zarobiła w Szkole Podstawowej nr 3 w Rogoźnie do grudnia 50 581 zł, czyli średnio miesięcznie około 4 500 zł brutto. Piotr Netter zarobił w tym okresie w Zespole Szkół im. Kutrzeby 56 519 zł, czyli około 5 100 zł brutto średnio miesięcznie. Anna Nowicka napisała, że pracuje w Szkole Podstawowej w Ryczywole, ale nie podała, ile tam zarabia.
Rady gmin Rogoźna i Ryczywołu nie opublikowały jeszcze oświadczeń majątkowych nowych radnych.
Pamiętajmy, że od kwot brutto zarobków nauczycieli potrącany jest podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne. W styczniu 2019 roku nauczyciele otrzymali podwyżki o kilka procent, kolejna taka podwyżka planowana jest na wrzesień.

Podobne artykuły