Dzielenie pieniędzy na drogi i …szpital

Dzielenie pieniędzy na drogi i …szpital

POWIAT OBORNIKI. Starosta powiatu obornickiego poinformowała, że w budżecie jest milion złotych na poprawę stanu dróg powiatowych. Na które? –12 marca spotkam się z burmistrzami, by wspólnie uzgodnić przyszłe inwestycje. Waldemar Cyranek uprzedził: Czy będzie to milion, to się jeszcze zobaczy, bo do naprawy jest dach na szkole w Kowanówku, o czym wiemy od niedawna.
Gdyby pieniądze przeznaczyć na ów dach, to kwota z miliona schudnie do 400 tysięcy, co w przeliczeniu na trzy gminy wystarczy ledwie na pozamiatanie dróg.
Radny Błażej Cisowski pytał: A gdy burmistrzowie nie mają pełnego poparcia w radach? Wtedy rada może pozmieniać wcześniejsze ustalenia. Tu radny pił wyraźnie w stronę Romana Szuberskiego, który ma jednak pełne poparcie w radzie i nadal burmistrzowi deklaruje, choć trwają w niej spory międzyklubowe.
Renata Tomaszewska potwierdziła: Uspokajam pana Cisowskiego, kluby radnych deklarowały pełną współprace z burmistrzem. Nie ma obaw, by burmistrz nie miał poparcia. Więc i pana obawy są bezpodstawne. Mimo to Waldemar Cyranek ostrzegł: Jak rada nie poprze danej inwestycji, to się jej nie wykona i tyle.
Kolejnym sceptykiem był Andrzej Ilski. – Czy aby powiat będzie miał cokolwiek do gadania w sprawie typowania dróg? Pocieszyła go Zofia Kotecka: Nigdy tak nie było, by ktoś coś komuś narzucał. Z pewnością będzie dobre porozumienie. Będziemy rozmawiać też o dofinansowaniu szpitala, bo ma piękne budynku, ale brakuje w nim sprzętu.
Nie ma wątpliwości, że wspieranie przez gminy zadań powiatowych jest bardzo dobre i celowe, bo dzięki temu pieniędzy na stole pojawia się dwa razy więcej i tym samym więcej można wybudować, a mieszkańców powiatu i tak niewiele obchodzi to czy droga jest gminna czy powiatowa, a bardziej to, czy jest w dobrym stanie czy nie.
Co do wspierania przez gminy szpitala, można mieć pewne wątpliwości. Gminny się z nim nie utożsamiają, ponadto spadły na nie dodatkowe obciążenia, takie jak ogromna podwyżka cen prądu i znacznie większe wydatki na podwyżki dla nauczycieli.

Podobne artykuły