W rezerwacie już kwitną śnieżyce

W rezerwacie już kwitną śnieżyce

STARCZANOWO. Śnieżycowy Jar pokrył się już w całości białymi dzwonkami. W sobotę i niedzielę nie było ćwiczeń na poligonie Biedrusko, więc można było legalnie wejść do rezerwatu. Wielu oborniczan skorzystało z tego, bo wąwóz pod Starczanowem jest o tej porze roku wyjątkowo piękny.
Przypomnijmy, że rezerwat znajduje się w okolicach Starczanowa pod Murowaną Gośliną. Istnieje od ponad 40 lat i można w nim znaleźć tysiące śnieżyc wiosennych, których naturalnym środowiskiem są głównie obszary górskie. Są one pod ochroną i znajdują się na liście zagrożonych wyginięciem.
Każdego roku do rezerwatu zmierzają tłumy zwiedzających, by zobaczyć piękne rośliny oraz odpocząć z dala od miast. Trzeba pamiętać jednak o tym, że do 30 marca na poligonie w Biedrusku, w którego obrębie rezerwat się znajduje, odbywają się ćwiczenia wojskowe. Na poligonie zaplanowano ćwiczenia z użyciem amunicji bojowej, środków minerskich i pozoracji pola walki. Strzelania i ćwiczenia realizowane będą zasadniczo od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00-15:00, a strzelania nocne we wtorki, środy i czwartki w godzinach 18:00-24:00. Strzelania odbywać się będą też w wybrane soboty między 8:00 i 15:00. W tych dniach ze względu na bezpieczeństwo osób postronnych obowiązuje całkowity zakaz wstępu osobom nieupoważnionym na teren poligonu.
Wycieczki do rezerwatu są możliwe jedynie w dniach, gdy ćwiczenia się nie odbywają, czyli w niedziele i dni ustawowo wolne od pracy.

Podobne artykuły