W Ryczywole brak lekarzy, a i cierpliwość pacjentów się kończy

GMINA RYCZYWÓŁ. Pacjenci przychodni w Ryczywole skarżą się na długie kolejki, brak numerków na dany dzień, a czasem też na kolejne, trudności uzyskaniu lekarskiej porady.
Nie są rzadkością takie sytuacje, że chory z gorączką, nie mogąc dostać się do lekarza, idzie do magistratu, aby poskarżyć się wójtowi i uzyskać od niego jakąś pomoc. Wójt nie leczy, na medycynie się nie zna, a na dodatek stresuje go świadomość, ile osób po drodze taki chory zarazi.
Skąd taka sytuacja? Trzeba wiedzieć, że ryczywolska przychodnia prowadzona przez Zbyszko Kubisza udzieliła w minionym roku 42 tys. porad, nie mówiąc o 1000 wizyt domowych.
To kres możliwości przychodni, która boryka się z brakiem lekarzy. – Co roku studia medyczne w Poznaniu kończy 300 lekarzy, z tego w kraju zostaje najwyżej 80-ciu. Kto ma leczyć? – skarżył się Zbyszko Kubisz, dodając: Ja nie mogę pozyskać kolejnego lekarza, a tych co zatrudniam nie zmuszę do przyjęcia więcej osób. Mają po 40 osób dziennie, po 15 min na każdego pacjenta, ja nie zmuszę ich do przyjmowania większej liczby chorych. Pacjenci często nie zdają sobie sprawy, że zamawiając wizytę, a nie przychodząc, blokują miejsce innym.
Nie bardzo godzi się z tą argumentacją wójt Henryk Szrama: Połowa chcących się zarejestrować w przychodni zostaje odrzucona. Co zrobić, aby tak nie było. Mamy dużą absencję chorobową w szkołach i urzędzie, chorzy chodzą po mieście i rozsiewają. To nie jest dobrze. Potrzebne jest rozwiązanie.
– Jak lekarz będzie przemęczony, to nikt się za nim nie ujmie. Nie możemy pracować po 10 czy 12 godzin – bronił personelu Zbyszko Kubisz.
Wójt zauważył: Bywa jednak tak, że przychodnia jest pusta, a lekarzy tylu samo. (3 lekarzy – red.) Brak wam elastyczności. Zbyszko Kubisz poradził – Pogotowie ma pomoc całodobową. Można tam szukać pomocy. Tłumaczył się: Zwiększyła się ilość chorób nowotworowych i musimy tym chorym poświęcić więcej czasu. Jeszcze niedawno było jedno rozpoznanie w tygodniu, już teraz mamy pięć rozpoznań.
Lekarz zauważył wadę polityki państwa, zwrócił uwagę na zepsute powietrze, które powala nowotworami. Podkreślił ogólną sytuację służby zdrowia w Polsce. – Państwo zrzuca na lekarzy rodzinnych coraz więcej pracy i zadań. To zajmuje czas.
Sołtys Leszek Malmur powiedział: My to rozumiemy, ale proszę popatrzeć na problem z perspektywy pacjenta. On się ogólną sytuacją w kraju nie wyleczy. Jedzie do przychodni, dziwi go, że jest trzech lekarzy i nikt go nie chce przyjąć.
Złej sytuacji w ryczywolskiej przychodni bronił Łukasz Krzyśko: Nasze społeczeństwo ma małą świadomość i nie rozumie, że brak jest lekarzy, a pracujący w przychodni nie są w stanie ich przyjąć.
Faktem jest jednak to, że społeczeństwo nie musi „sytuacji rozumieć”, bo na zagwarantowaną konstytucyjnie opiekę medyczną, więc jej oczekuje. Co prawda przewodniczący rady gminy obiecał, że problemem związanym z opieką medyczną rada zajmie się wiosną, ale „czekaj tatka latka”, gdy z nosa kapie, gorączka męczy, boli głowa, a serce źle puka.
Na szczęście jest w gminie Ryczywół jeszcze jedna przychodnia i to bez kolejek. Przyjmuje od października, zatrudnia dodatkowo położną, pielęgniarkę oraz prowadzi punkt pobrań.
Od lutego rozszerzono tam działalność i porady specjalistów dla pacjentów także spoza przychodni Luxmed w Ludomach. Może korzystać z przychodni każdy, kto się w niej zarejestruje. Sprawdziliśmy, do dnia 26 zarejestrowało się tam już 1402 pacjentów, 82% z terenu gminy Ryczywół, ale też wielu z Połajewa, Obornik a nawet Murowanej Gośliny. Przyjmuje w niej prócz lekarza internisty też ginekolog i radiolog. Będzie niebawem specjalista chorób zakaźnych i ortopeda. Przychodnia wykonuje na miejscu badania profilaktyczne. Bezpłatnie badany jest wzrok, z czego skorzystało już 60 osób. Odbywają się zabiegi z fizjoterapii, głównie masaże.
Korzystać z przychodni może każdy i korzysta wielu. Najczęściej pacjenci skarżą się na problemy związane z krążeniem, układam pokarmowym, na infekcje i powikłania po przeziębieniach. Obiekt jest dobrze przystosowany. Został doposażony w pierwszym rzędzie w nowoczesną serwerownię. Niebawem będzie klimatyzacja, bo w budynku stojącym na otwartej przestrzeni i wystawionym na duże nasłonecznienie jest to konieczne, zwłaszcza gdy dba się o komfort pacjentów.
Może warto zadać sobie pytanie czy warto ryzykować brak możliwości kontaktu z lekarzem w Ryczywole, czy skazywać się na długie oczekiwanie na przyjęcie, skoro można bez trudu uzyskać poradę w ludomskiej przychodni, tym bardziej, że to nie jest przecież aż tak daleko.

Podobne artykuły