Pasjonaci i piknik historyczny

Pasjonaci i piknik historyczny

RYCZYWÓŁ. Piękna pogoda i piękna impreza umiliły ryczywolanom niedzielne popołudnie 16 lutego. Zakończyły się oficjalne obchody stulecia wybuchu zwycięskiego powstania. Wielkopolanie naprawdę godnie włączyli się w te uroczystości. Sołectwo Ryczywół również. Sołtys Ewa Knopczyk, wraz z przyjaciółmi z rady sołeckiej, stowarzyszeniami: AleBabki i Czynni Rodzinni, w partnerstwie ze Szkołą Podstawową im. Powstańców Wielkopolskich w Ryczywole, zorganizowała piknik historyczny.
Uczestnicy tego wydarzenia zaimponowali mi swoją pasją i miłością do historii. Zrekonstruowany przez Stanisława Ornocha z Budzynia pojazd wzbudził ogromne zainteresowanie mieszkańców. Ten pasjonat odtworzył przeszłość w najlepszy z możliwych sposobów. Nie tylko poświęcił tej pracy wiele czasu, wysiłku i determinacji, ale bez zbytniej ostentacji prezentuje efekt tych działań na wielu imprezach historycznych. Pasjonat, który zaraża pasją, a razem z nim ludzie z grup rekonstrukcyjnych, to niesamowici entuzjaści historii, których oglądać można w różnych miejscach na terenie całej Polski. Imponują nie tylko wyglądem, bo każda rozmowa z nimi potwierdza też nietuzinkową wiedzę historyczną – napisała na swym blogu uczestniczka pikniku Anna Suszek.
Organizatorzy pikniku wykazali się pracowitością, zaangażowaniem oraz cierpliwością, bowiem żałoba narodowa po dawnym premierze zmusiła ich do zmiany terminu, co wynagrodziła im aura.
Na ryczywolskim placu 1 Maja AleBabkowe sanitariuszki serwowały wojskową grochówkę sołecką oraz gorącą kawę. Było „ogniowe” wsparcie Czynnych Rodzinnych i doskonała oprawa muzyczna przygotowana przez K. Piechowiaka. Szkoła udostępniła elementy wystawy historycznej, a uczennice z Ludom śpiewały piosenki.
Największą atrakcją był oczywiście pokaz wozu pancernego Erhardt M17, zrekonstruowanego przez Stanisława Ornocha, a będący repliką wozu zdobytego przez powstańców wielkopolskich w Budzyniu 7 lutego1919 roku.
Ewa Knopczyk wraz z radą sołecką przy wparciu Grupy Rekonstrukcji Historycznej 4 Pułku Strzelców Wielkopolskich (58PP), Grupy Rekonstrukcyjnej z Budzynia, Stowarzyszenia AleBabki, Stowarzyszenia Czynni Rodzinni oraz Szkole Podstawowej w Ryczywole sprawili mieszkańcom swej gminy ogromną frajdę, ucząc ich i bawiąc jednocześnie.

Podobne artykuły