Nauczyciele grożą protestem

Nauczyciele grożą protestem

POWIAT OBORNICKI. Solidarność Nauczycielska i Związek Nauczycielstwa Polskiego wystąpiły do pracodawców z żądaniem podwyższenia wynagrodzeń zasadniczych nauczycieli i innych pracowników oświaty o 1000 zł. Burmistrz Obornik Tomasz Szrama już wyliczył, że dotychczasowe, a przecież skromniutkie podwyżki, będą kosztować gminę trzy miliony złotych. – Takich pieniędzy w budżecie nie mamy, trzeba będzie zaciągnąć pożyczkę – oświadczyła skarbnik Obornik Joanna Gzyl.
Wójt gminy Ryczywół Henryk Szrama został już poinformowany o przygotowywanej przez nauczycieli akcji protestacyjnej. Będąc samemu nauczycielem rozumie rozgoryczenie koleżanek i kolegów, a jednocześnie nie ma takiego budżetu, by w imieniu rządu dać każdemu pracownikowi oświaty dodatkowe 1000 złotych.
W gminie Rogoźno radny i nauczyciel Jarosław Łatka dopytywał o porozumienie pomiędzy obydwoma związkami zawodowymi a dyrektorami szkół w sprawie nauczycielskich podwyżek. – Dyrektorzy stwierdzili, że nie mają narządzi do spełnienie tych żądań. Wobec tego podpisano protokoły niezgodności – wyjaśniła pełnomocnik oświaty Renata Tomaszewska. Burmistrz Roman Szuberski stwierdził, że – Problem absencyjny nie jest na razie wielki. Nie ma obawy o zagrożenie egzaminów. Jak na razie tylko w Pruściach absencja była tak wielka, że odwołano zajęcia.
Radna powiatu Anna Nowicka wystąpiła do szefa oświaty w starostwie Pawła Drewicza o informacje dotyczące strajku nauczycieli szkół prowadzonych przez powiat. Drewicz nie ukrywał, że obawia się strajku. Przy okazji szef powiatowej oświaty, nauczyciel i były dyrektor szkoły, a przy tym matematyk stwierdził: Podaje się, że średnio nauczyciel zarabia 5536 złotych miesięcznie. Jest to jednak średnio. Zwykły zjadacz chleba nie wie co w tej średniej jest. A jest w to wliczona trzynasta pensja, wszelkie nagrody, odprawy emerytalne i te z tytułu zwolnienia oraz wszelkie dodatki.
Jak na razie gminy i powiat nie podały, ile wynoszą średnie zarobki obornickich nauczycieli.

Podobne artykuły