Będzie problem z wejściem do Śnieżycowego Jaru

Będzie problem z wejściem do Śnieżycowego Jaru

STARCZANOWO, POWIAT OBORNICKI. Śnieżyce, będące atrakcją Śnieżycowego Jaru niebawem zakwitną, jednocześnie wojsko planuje urządzić w pierwszej połowie marca ćwiczenia na poligonie, odcinając dotarcie do Jaru.
Rezerwat znajduje się w okolicach Starczanowa pod Murowaną Gośliną. Istnieje od ponad 40 lat i można w nim znaleźć tysiące śnieżyc wiosennych, których naturalnym środowiskiem są zasadniczo obszary górskie, głównie Alpy. Są one pod ochroną i znajdują się na liście roślin zagrożonych wyginięciem.
Każdego roku do rezerwatu zmierzają tłumy zwiedzających, by zobaczyć te piękne rośliny oraz odpocząć z dala od miasta. Tymczasem, podobnie jak w latach ubiegłych, na poligonie w Biedrusku, w którego obrębie rezerwat się znajduje, odbywają się ćwiczenia wojska. W tych dniach ze względu na bezpieczeństwo osób postronnych obowiązuje całkowity zakaz wstępu osobom nieupoważnionym na teren poligonu. Wejście do rezerwatu możliwe było jedynie w weekendy, gdy wojskowych nie było na poligonie. Kilka dni temu na stronie internetowej rezerwatu pojawiła się informacja, że wstęp w okresie kwitnienia śnieżyc może być utrudniony. Mamy potwierdzenie od wojska, że w dniach 4-15 marca na poligonie będą odbywały się ćwiczenia wojsk pancernych. Na pewno nie będzie można wejść do rezerwatu w sobotę 9 marca, tak przynajmniej informuje wojsko dodając, że w pozostałe weekendy nie powinno być z tym problemu.
Leśnicy wskazują, że kwitnienie śnieżyć ma być najbardziej intensywne w drugim tygodniu marca.

Podobne artykuły