Dom Kultury w Objezierzu już gotowy

Dom Kultury w Objezierzu już gotowy

OBJEZIERZE. W piątek 22 lutego zakończono oficjalnie prace związane z modernizacją Domu Kultury w Objezierzu.
Odbierającym prace był burmistrz Tomasz Szrama, a przekazującym wykonawca remontu Jan Grzybowski z Daszewic. Odbiorowi tego szczególnego obiektu przypatrywali się z ramienia konserwatora zabytków Malwina Wakulik i Anna Wcisło-Mayer.
Przybył też dyrektor biblioteki Mateusz Klepka, którego zadaniem będzie otoczenie obiektu opieką i wykorzystanie go do szerzenia szeroko pojętej kultury, do organizacji eventów i spotkań w jego szacownych murach.
Remont budynku rozpoczął się niespełna rok temu i kosztował ponad milion złotych. Władzom gminy udało się jednak pozyskać dofinansowanie do prowadzonych tam prac w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego i to w kwocie aż 792.214 zł.
Pracownicy firmy RETRO-STYL z Poznania i partnera JG-BUD z Daszewic wymienili całe wnętrze gmachu i przebudowali wszystkie instalacje. Jasne tynki i piękną podłogę oświetlają lampy LED. Sala widowiskowa jest ogrzewana ciepłym powietrzem płynącym specjalnymi kanałami i odprowadzanym kominami w stropie. Sam strop, półokrągły i zdobny kasetonowymi stiukami jest nie tylko bardzo elegancki, ale i bardzo bezpieczny, bo specjalna potrójna płyta chroni go przed działaniem ognia. Zmienił się też wygląd balkonu. Na obu kondygnacjach budynku pojawiły się nowoczesne i estetyczne toalety. Wnętrze Domu Kultury w niczym nie przypomina już tego z lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Wyremontowano również cały dach wraz z rynnami, więc budynek jest zabezpieczony przed działaniem aury. Do jego ogrzewania służy nowoczesna kotłownia wyposażona w automatyczny piec węglowy z dozownikiem i sterowaniem, a niebawem też w piec gazowy, jeżeli tylko do budynku zostanie doprowadzony gaz.
Odbiór budynku był czysto techniczny, bo wnętrze jest jeszcze puste, bez mebli i wyposażenia.
To pojawi się do maja i wówczas nastąpi uroczyste otwarcie. Dom Kultury będzie pełnił funkcję długo oczekiwanej świetlicy wiejskiej służąc całej społeczności Objezierza.
Będzie to jedna z najpiękniejszych świetlic i na dodatek z historią.
Dyrektor Mateusz Klepka chce w nią tchnąć ducha kultury, organizować w nim spotkania z historią i sztuką, więc obiekt posłuży też pozostałym mieszkańcom gminy.
Obecni podczas odbioru technicznego radni Paweł Dreger i Edyta Mikołajczak są zgodni, że teraz trzeba będzie zadbać o otoczenie Domu Kultury, zieleń, ład i bezpieczeństwo. W planach jest też remont elewacji, którą wiele lat temu bezrozumnie pomalowano, nie bacząc na odpadające tynki.

Podobne artykuły