Jubileuszowa gala sportu i wspomnienie Tadeusza Ratajczaka

Jubileuszowa gala sportu i wspomnienie Tadeusza Ratajczaka

OBORNIKI. Już po raz 25 odbyła się gala „Osobowości sportowe ziemi obornickiej 2018”, podczas której wyróżniane są osoby uprawiające sport lub działające na niwie sportu, sławiące ziemię obornicką i sport propagujące.
Przy okazji jubileuszu warto przypomnieć, że pomysłodawcą imprezy był nauczyciel, trener, działacz sportowy, konferansjer i człowiek równie wielkiej energii, jak i wielkiego serca, Tadeusz Ratajczak. W 1995 roku w sali Obornickiego Ośrodka Kultury wyróżnił i podziękował sportowcom i ich trenerom za wkład pracy w rozwój sportu i wyniki w latach 50, 60 i 70-siątych, które czyniły ziemię obornicką sportem słynącą. Potem odbywały się kolejne gale, a przez ostatnie 20 lat Tadeusza Ratajczaka wspierał Waldemar Cyranek.
Podobnie było w ubiegłą sobotę. Choć śp. Tadeusza Ratajczaka w sali fizycznie nie było, wciąż żył w opowieściach, był obecny w narracji niemal każdego, kto pojawiał się na scence w auli szkoły przy ulicy Obrzyckiej. Wspominał go jako swego mistrza i przyjaciela prowadzący galę wraz z Krzysztofem Sroką Waldemar Cyranek. Wiele ciepłych wspomnień o Tadeuszu Ratajczaku przywołał ks. Zbigniew Urny, zaprzyjaźniony z nim przez wiele lat, wreszcie wśród osób wręczających sportowcom i trenerom statuetki była też małżonka Tadeusza, Janina Ratajczak. Gala była też okazją do projekcji filmu ze zdjęciami Tadeusza Ratajczaka, po którym wszyscy zgromadzeni w sali oddali mu hołd bijąc brawa na stojąco.
Wśród nich byli poseł Jakub Rutnicki. Z Warszawy przyjechał specjalnie na dwie godziny senator Jan Filip Libicki, bo jak powiedział – warto było pokonać tyle kilometrów, by być obecnym podczas gali sportu. Obecny był też i to po raz 24 Lech Drożdzyński, związany ze sportem szkolnym i turystyką. Nie mogło zabraknąć starosty obornickiego Zofii Koteckiej. Był też sekretarz gminy Krzysztof Nowacki, sportowiec i propagator sportu, a wszystkich powitał głębokim ukłonem gospodarz gali, burmistrz Tomasz Szrama, który symbolicznie złożył na ręce Janiny Ratajczak piękny bukiet kwiatów.
Byli też hojni sponsorzy obornickiego sportu. Przedstawiciele takich firm jak: DT Swiss i Ruukki, której dyrekcja podpisała właśnie umowę na dofinansowywanie drużyn dziecięcych i młodzieżowych piłki ręcznej Sparta Oborniki. Sponsorzy, burmistrz i wymienieni wcześniej wyśmienici goście wręczali kolejno statuetki osobowościom sportowym ziemi obornickiej w roku 2018.
Wśród wyróżnianych indywidualnie była Olga Kaczmarek, reprezentująca Karate Team Oborniki, zdobywczyni złotego medalu Mistrzostw Polski w karate olimpijskim w kategorii U-21 w Suchym Lesie, złotego medalu Pucharu Polski karate w Stargardzie w październiku 2018 i awansująca do ćwierćfinału Mistrzostw Europy seniorów w karate w Serbskim Nisu w listopadzie 2018.
W jej imieniu statuetkę odebrał trener Wojciech Bloch.
Kolejną statuetkę otrzymał Krzysztof Sobota, reprezentujący Seniorski Klub Sportowy Oborniki, a powodem wyróżnienia było zdobycie I miejsca kat. M 0-19 podczas Mistrzostw Polski w Duathlonie na dystansie sprinterskim w Rumi w maju 2018 oraz V- miejsca w kat. M-19 na Mistrzostwach Polski w Triathlonie na dystansie sprinterskim w Suszu, również w maju 2018. Tu warto dodać, że jego trenerem jest Maciej Adamczyk.
Urszula Filoda, zawodniczka SKF KPR SPARTA Oborniki została uhonorowana za to, że wraz z zespołem wywalczyła w sezonie 2017/2018 awans do I ligi piłki ręcznej kobiet w rozgrywkach organizowanych przez ZPRP, a trenerem jest Michał Pietrzak
Wyróżniony został też Mateusz Grządzielewski, zawodnik Orkanu Objezierze, który wraz z zespołem trenowanym przez Piotra Kucharskiego wywalczył w sezonie 2017/2018 awans do Klasy Okręgowej w rozgrywkach WZPN. Hugo Sówka z Motoklubu Oborniki – Konkurencja Motocross, członek Kadry Narodowej, otrzymał statuetkę za 11 zawodnika Mistrzostw Europy, V-ce Mistrza Polski Quad Junior, V-ce Mistrza Polski Zachodniej w konkurencji CROSS CANTRY. Na scence pojawił się także Sławomir Spławski – Mistrz Polski Masters w jeździe na czas dwójkami w kategorii OPEN w Parzęczewie. Statuetkę odebrał kolejny cyklista, Dariusz Pytlak – II V-ce Mistrz Polski w kolarstwie szosowym osób niepełnosprawnych z startu wspólnego.
Wreszcie na sennie stanęła Anna Biedna, zdobywczyni II miejsca w Mistrzostwach Polski Juniorów i weteranów w kulturystyce i fitness w kategorii Fitness Bikini w Gorzowie oraz III miejsca na Mistrzostwach Świata weteranów w kategorii Fitness Bikini w Hiszpani.
W kategorii Trener Roku 2018 wyróżnienie otrzymał: Maciej Adamczyk, Seniorski Klub Sportowy Oborniki, Krzysztof Sobota, Katarzyna Stroińska, reprezentantka Wielkopolskiej Kadry Juniorów w Triathlonie, Urszula Kafarska, 1 miejsce OPEN Super league Triathlon Poznań, 1- miejsce Open Enea Bydgoszcz Triathlon, Barbara Nadolska, 1 miejsce kat. K-30 Challenge Almere – Amsterdam oraz za działalność na rzecz rozwoju i promocji sportu wśród dzieci, młodzieży i dorosłych na terenie Gminy Oborniki: „Żwirki Trial”, Obornicka Liga Biegowa, MTB Kids Maraton Oborniki.
Nagrodzonym Zespołem Roku 2018 były zawodniczki z Obornickiego Klubu Karate.
Statuetki odebrały bodaj najbardziej utytułowana karateka ziemi obornickiej Kamila Bracikowska za I – miejsce w Mistrzostwach Polski Seniorów Karate WKF Elbląg – marzec 2018, 18, I – miejsce Międzynarodowy Turniej Karate WKF „ARAWAZA CUP” Halle – Niemcy kwiecień 2018, II miejsce w Międzynarodowym Turnieju Karate WKF – Budapeszt Open, Węgry wrzesień 2018, I miejsce Międzynarodowy wywalczone podczas Turnieju Karate WKF Polish Open Bielsko Biała w październiku 2018, doskonałe wyniki podczas Mistrzostw Europy Juniorów i Młodzieżowców w karate WKF w Soczi, Rosja, podczas Mistrzostw Europy Seniorów w karate WKF, Nowy Sad Serbia, i w Akademickich Mistrzostwach Świata w Karate WKF, Kobe, Japonia, Aleksandra Wieczorek zdobywczyni III miejsca AMP w karate WKF Wrocław i III miejsca podczas Turnieju Karate WKF „Arwazja” Halle, Niemcy oraz Justyna Gralak za zajęcie I miejsca w Mistrzostwach Polski Seniorów Karate WKF Elbląg marzec 2018 i I miejsca w Międzynarodowy. Turnieju Karate WKF „Arwazja”, Halle, Niemcy.
Po raz pierwszy pojawiła się kategoria Impreza roku 2018 w której ustanowiono Nagrodę im. Tadeusza Ratajczaka. Janina Ratajczak wręczyła to wyróżnienie Krystianowi Majewskiemu, przedstawicielowi jednostki specjalnej Formoza za współorganizację zawodów – „Formoza Chellenge”. Pani Janka podziękowała wszystkim przybyłym: Za pamięć o moim mężu i kontynuację jego dzieła.
Wyróżnieni sportowcy podnieśli toast kielichami musującego wina, popłynęła muzyka i rozpoczął się bal sportu. Jedną z pierwszych par na parkiecie był szef OCS Jacek Okpisz z partnerką, a potem dołączyli pozostali. Firma Marka Nogaja dbała o to, by gości nakarmić, a cukiernia Jagódka zadbała o desery. Całej gali w udekorowanej pięknie auli towarzyszył doskonały klimat sportu i nastój dobrej zabawy.

Podobne artykuły