Tydzień na budowie drogi do Wałcza

Tydzień na budowie drogi do Wałcza

OBORNIKI. Śledząc postępy prac na budowie drogi wojewódzkiej Oborniki-Wałcz trzeba przyznać, że każdy tydzień przynosi ogromne zmiany. W minionym tygodniu drogowcy mieli oddać do użytku rondo w ciągu ulicy Czarnkowskiej. Niestety, mokra aura nie pozwoliła na wylanie asfaltu wzmocnionego żywicą. – Musimy mieć choć dwa dni bezdeszczowej pogody, aby zakończyć ten etap prac. Może w kolejnym tygodniu trafimy na okienko pogodowe i rondo w całości oddamy kierowcom. – usłyszeliśmy od jednego z drogowców. Drogowcy czasu nie marnowali, przechodząc na inny odcinek budowy drogi, a na dokończenie ronda czekają nie tylko drogowcy, ale i energetycy. Firma ENEA chce przełożyć zasilanie oświetlenia Czarnkowskiej w tym miejscu, ale nie przeprowadzi prac z tym związanych dopóki trwa ruch wahadłowy. Zasilanie zostanie dostarczone podziemnym kablem, którego nie można ułożyć bez zatrzymania ruchu pojazdów.
Energetycy czekają, a drogowcy skupili się na budowie wiaduktu w ciągu ulicy Staszica. W ciągu tygodnia wyrosły tam ściany oporowe przyszłej kaponiery. Gdy osiągną pełną wysokość, a beton stwardnieje, będzie można montować przęsła. Na wiadukt czekają zwłaszcza ci, którzy muszą korzystać z niebezpiecznie stromych schodów, by przedostać się z osiedla Piaski do centrum Obornik.
Tymczasem na drugim rondzie w ciągu drogi krajowej stanął przewoźny młyn, kruszący to co pozostało po wiadukcie. Zmielony beton i cegła będą służyły do utwardzenie drogiej połowy ronda.
Jego przejezdność jest bardzo potrzebna, bo ułożona z płyt droga zastępcza, jest w coraz gorszym stanie. I o ile ciężarówki sobie na niej radzą, to w delikatniejszych autach osobowych zawieszenia nad wraz cierpią. Bardzo pogorszył się też stan ulicy Staszica, po której dekadami jeździło się w miarę dobrze. Wystarczyło kilka tygodni z dziesiątkami tysięcy potężnych tirów, aby droga została niemal całkiem zdewastowana. Taka sytuacja daje obraz wytrzymałości drogi krajowej i drogi gminnej, budowanej w zupełnie innym standardzie.

Podobne artykuły