Jubileusz rogozińskiej Trójki

Jubileusz rogozińskiej Trójki

ROGOŹNO. W murach obchodzącej swój jubileusz Szkoły Podstawowej nr 3 im. Powstańców Wielkopolskich pojawili się znamienici goście, by wspólnie z całą społecznością szkoły świętować jej setne urodziny. Obchody rozpoczęła msza święta dziękczynna w kościele pod wezwaniem Ducha Świętego. Eucharystii przewodniczył ks. kanonik Eugeniusz Śliwa, który wygłosił także okolicznościową homilię. Po mszy świętej zgromadzeni w kościele uczniowie, nauczyciele, pracownicy szkoły, rodzice oraz zaproszeni goście udali się przed budynek szkoły, by pod obeliskiem upamiętniającym poległych powstańców wielkopolskich złożyć symboliczne wiązanki kwiatów i zapalić znicze. 
Przed budynkiem szkolnym wszystkich powitała dyrektor Iwona Rzańska. Na pamiątkę setnej rocznicy istnienia szkoły przed obeliskiem umieszczono kapsułę czasu. Odsłonięcia dokonała jedna z uczennic klasy czwartej. Na zakończenie tej części obchodów uczniowie wypuścili w niebo 100 biało-czerwonych balonów.
Dalsza część uroczystości odbyła się w sali Rogozińskiego Centrum Kultury, dokąd uczestnicy jubileuszu przeszli w asyście Rogozińskiej Orkiestry Dętej i zespołu mażoretek. Dyrektor przedstawiła niełatwą historię szkoły, która mimo przeróżnych dziejowych komplikacji, uczyła i wychowywała kolejne pokolenia rogoźnian. Podkreśliła nie tylko ważne, z perspektywy czasu wydarzenia, ale wspomniała także o tych teraźniejszych. Dziękowała wszystkim, dzięki którym „Trójka” może z roku na rok pięknie się rozwijać i unowocześniać. Wspomniała o certyfikatach, osiągnięciach uczniów i zaangażowaniu całej społeczności szkolnej w budowanie wizerunku szkoły.
Potem przyszedł czas na życzenia i gratulacje. Wśród ich autorów była Elżbieta Leszczyńska, Wielkopolski Kurator Oświaty w Poznaniu, a następnie życzenia wszelkiej pomyślności i dalszych sukcesów w pracy dydaktycznej i wychowawczej wraz z pamiątkowym dyplomem przekazał Iwonie Rzańska burmistrz Roman Szuberski wraz z zastępczynią Renatą Tomaszewska i przewodniczącym rady miejskiej Maciejem Kutką. Roman Szuberski podkreślił w paru słowach, że: Stuletnia historia szkoły jest znakiem nie tylko niezwykłej mądrości i zapobiegliwości mieszkańców, dbających o wykształcenie swoich dzieci, ale także dowodem ich niezwykłej hojności i gospodarności, której dawali wyraz w trudnych czasach i wbrew wszelkim przeciwnościom.
Szkolni artyści zabrali widzów w sentymentalną podróż, łącząc czar wspomnień ze scenkami nawiązującymi do patrona szkoły. W czasie występu nie zabrakło piosenek, brawurowych tańców, wzruszającego wykonania przez uczniów trzech pieśni na fletach, a na zakończenie zagrali i zaśpiewali nauczyciele jubilatki, za co otrzymali gromkie brawa.
Po zakończonej uroczystości zebrani udali się do budynku szkoły, gdzie mogli zwiedzić izbę pamięci. Z okazji jubileuszu nauczyciele przygotowali dla zwiedzających salę historyczną, prezentując w niej cenne pamiątki i wyjątkowe znaki bogatej historii szkoły, wśród których znalazły się stare zdjęcia, świadectwa, szkolne kroniki i dokumenty. W holu zorganizowano wystawę, a przy sekretariacie ustawiono księgę pamiątkową. Z okazji jubileuszu opracowany został biuletyn informacyjny, w którym oprócz rysu historycznego na temat szkoły, zamieszczono informacje o osiągnięciach uczniów i prace literackie dzieci nagrodzone w konkursie pt. „Moi bliscy w Trójce”.
Uroczyste obchody zakończył wspólny poczęstunek, który stał się okazją do wielu spotkań po latach i wspomnień.

Podobne artykuły