Kaponiera w budowie

Kaponiera w budowie

OBORNIKI. Nasi czytelnicy pytają, czy wiemy kiedy znów będzie przejazd ulicą Staszica przez nowy wiadukt kaponiera? Sprawdziliśmy i odpowiadamy – już się robi.
Trwają prace przy budowie podpór nowego wiaduktu. Poprzedni był na tyle krótki, że wystarczyło go osadzić na murowanych przyczółkach. Obecny będzie dwukrotnie dłuższy i potrzebuje podpór.
Te wykonuje w sposób bardzo nowoczesny specjalna maszyna. Wiertnica wykonuje odpowiednio głębokie i szerokie otwory w podłożu, dźwig wprowadza w nie natychmiast gotowy szkielet z prętów zbrojeniowych, a pompa podaje z betoniarki szybko wiążący beton. Zestaw maszyn stojących obok siebie wykonuje podpory niemal hurtowo.
Gdy beton osiągnie ostateczną twardość przyjdzie pora na usadowieniu na podporach przęseł wiaduktu. Są one już gotowe do montażu i wystarczy je tylko przywieźć. Ciepła zima sprzyja wykonywaniu podobnych prac, więc tempo jest dobre. Ekipy firmy Skanska przeszły z przyszłego ronda w ciągu drogi krajowej na teren wiaduktu i mostu nad Wełną.

Podobne artykuły