Komunikacja z pół milionem pasażerów i małymi kłopotami

Komunikacja z pół milionem pasażerów i małymi kłopotami

GMINA OBORNIKI. Nie słabnie popularność gminnej komunikacji. Czerwono-białe autobusy kursujące na 14 liniach wykonują rocznie ponad 645 000 kilometrów (2018), przewożąc kilkaset tysięcy pasażerów. Mogą oni nabyć bilety miesięczne, a posiadacze Obornickiej Karty Seniora z komunikacji korzystają bezpłatnie.
W 2016 roku z komunikacji gminnej skorzystało 328 081 osób, w 2017 było ich 365 900, a w 2018 już 451 895. Jeśli tendencja taka się utrzyma to w 2019 roku z komunikacji skorzysta aż pół miliona pasażerów – wyliczył burmistrz Tomasz Szrama.
Rosnąca ilość pasażerów to dobra wiadomość dla wszystkich mieszkańców gminy Oborniki oraz Rogoźna, także korzystających z owej komunikacji. Niesie ona bowiem zarówno aspekty praktyczne, ekonomiczne, jak i ekologiczne. Większe zainteresowanie przewozami daje szansę stałego rozwoju obornickiej komunikacji, a jednocześnie, tak ważne zwłaszcza zimą, ograniczy emisją spalin poprzez redukcję ruchu.
Zadanie przewozów wykonuje warszawska spółka Warbus, borykająca się ostatnio z poważnymi problemami. Brak kierowców w Wielkopolsce zmusił ją do przekierowania do Obornik części kierowców aż z …Lublina. Na domiar tego spółka miała problemy z dziwnymi pożarami i uszkodzeniami autobusów we Wrocławiu, a w Obornikach sypią się na nią kary za różne przewinienia.
Jak udało się naszej redakcji ustalić, 21 i 22 stycznia nie zostało zrealizowanych kilkanaście kursów, rozkłady na przystanku tymczasowym nie zostały umieszczone i to od 7 stycznia, nie są też przygotowane rozkłady jazdy na nowym przystanku Wełna kościół. Informacja o liczbie pasażerów w grudniu została przesłana do obornickiego magistratu dopiero 18 stycznia, do tej pory nie wpłynął rozkład jazdy dla zmienionej linii 22. Nie ma też żadnej informacji w sprawie dostosowania kursów do rozkładu PKP, choć było takie zalecenie, a na domiar złego do tej pory nie został zaktualizowany interaktywny rozkład jazdy. Za każdą z tych przewin spółka jest obciążana karami finansowymi, a warto wiedzieć, że co miesiąc dochodzą do tego kary za nieuzasadnione opóźnienia. Wiceburmistrz Piotr Woszczyk pilnuje wykonywania umowy o komunikacji gminnej z wielką dokładnością i choć znany jest z wielkiego serca, to potrafi też doskonale liczyć.
Mimo kłopotów przewoźnika sama komunikacja ma się doskonale i wciąż rozwija. Półmilionowy rekord zostanie z pewnością pobity w kolejnych latach.

Podobne artykuły