Ryczywolanie dokończyli światełko do nieba

Ryczywolanie dokończyli światełko do nieba

RYCZYWÓŁ. W niedzielę, 20 stycznia, o godzinie 19.45 na ryczywolskim rynku, podobnie jak w wielu miastach w całej Polsce, spotkali się wszyscy, którzy poczuli potrzebę zapalenia światełka pamięci po zamordowanym prezydencie Gdańska. Inicjatorem i organizatorem wieczornicy był ryczywolski sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy oraz druhowie z OSP Ryczywół i OSP Skrzetusz, którzy pragnęli dokończyć za Pawła Adamowicza światełko do nieba.
Na rynku pojawiło się wielu mieszkańców gminy. Pierwszą część apelu poświęcono zmarłemu tragicznie prezydentowi, a drugą dyrygentowi świątecznej orkiestry Jurkowi Owsiakowi. Prowadzące spotkanie Karolina Boch i Anna Nowicka powtórzyły: Paweł Adamowicz, aktywista, społecznik, polityk, został ugodzony nożem, kiedy we wszystkich sztabach w Polsce i poza jej granicami popłynęło światełko pokoju do nieba, kiedy sztab ryczywolski cieszył się frekwencją i wynikiem licytacji oraz spokojnym przebiegiem finału. W tym czasie ratowano najważniejszego wolontariusza Gdańska, pana prezydenta Adamowicza. Wówczas jeszcze nikt nie przypuszczał, że po euforii, kiedy to przed godziną 4 rano ryczywolscy wolontariusze dowiedzieli się, że jako sztab pobili rekord i zebrali ponad 43 tysiące, nastąpi nieprzebrany smutek, ciągle trwające w głowie echo pytania: Dlaczego?
Ta sytuacja, która nastąpiła w najbardziej nieodpowiednim miejscu i czasie spowodowała w sercach wielu nas bunt, sprzeciw, dała wyraz niezgody na szerzącą się nienawiść, hejt, ubliżanie czynem i słowem. Dlatego oddajemy hołd narodowemu wolontariuszowi poprzez zapalenie setek czerwonych zniczy ustawionych w kształcie serca.
Zabrzmiały dźwięki melodii „The Sound of silence”. Po minucie ciszy, wpatrując się w żywy płomień zniczy, wysłuchano utworu Niemena „Dziwny jest ten świat”.
Gdy założyciel fundacji, pasjonat, świetny mediator, dyrygent orkiestry, złożył rezygnację z bycia prezesem fundacji, w umysłach wolontariuszy i sympatyków pojawił się niewyobrażalny sprzeciw. W myśl akcji „Murem za Owsiakiem” w drugiej części spotkania zapalono zimne ognie, odśpiewano hymn Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy „Serce sercu”, dziękowano Owsiakowi za podjętą decyzję powrotu na stanowisko prezesa fundacji.
Ważnym punktem spotkania na rynku było podziękowanie ze strony wójta Henryka Szramy. Włodarz gminy zaznaczył ważność spotkań: Których celem jest pojednanie ludzi, wyrażanie sprzeciwu wobec krzywdy ludzkiej i propagowania zła tam, gdzie o dobro chodzi.

Podobne artykuły