Nikt tak nie zna historii powstania jak młodzież rogozińska

Nikt tak nie zna historii powstania jak młodzież rogozińska

OBORNIKI. Uczniowie Zespołu Szkół im H. Cegielskiego zostali laureatami konkursu o powstaniu wielkopolskim. Konkurs ogłosił starosta obornicki, a wspierali go biblioteka publiczna w Obornikach oraz Wydawnictwo Poznańskie, które ufundowało dla uczestników konkursu spory zestaw pięknych książek. Pytania konkursowe były stosukowo łatwe, choć nie brakowało „wpadek”. Na przykład na pytanie o imię i nazwisko dziewczynki witającej na obornickim dworcu Ignacego Jana Paderewskiego, wszyscy odpowiedzieli prawidłowo Kotecka, ale większość dodała imię Zofia, podczas gdy wspomniana dziewczynka miała na imię Bogusia. Jurorzy ocenili wiedzę patriotyczną uczniów bardzo wysoko, a o wyrównanym poziomie świadczyć może to, że uczniowie Zespołu Szkół im H. Cegielskiego w składzie: Aleksander Rumatowski, Martyna Jezierska, Krystian Ściepura, wyprzedzili jedynie o pół punktu Karolinę Królczyk i Dominika Romanowskiego z rogozińskiego ogólniaka.
Trzecim zespołem byli uczniowie z Zespołu Szkół im. Kutrzeby w Obornikach: Mikołaj Dąbrowicz, Hubert Masiera, Jakub Pospieszny a czwarte miejsce obornicki ogólniak reprezentowany przez: Kornelie Okoniewską, Martynę Kubiak i Eliasza Szczepskiego, co może świadczyć o lepszym przygotowaniu uczniów rogozińskich.
Wszystkim pogratulował wicestarosta Waldemar Cyranek, a dyrektorowi biblioteki, w uznaniu jego roli w organizacji konkursu, wręczył piękny portret z podobizną generała Józefa Dowbora- Muśnickiego, jeden z trzech, jakie po nim zostały. Ponadto każda z drużyn otrzymała 500 złotowe bony pieniężne na zakup książek do bibliotek szkolnych.
Sekretarz gminy Oborniki Krzysztof Nowacki, szef komunikacji starostwa obornickiego Michał Cieciora oraz raz naczelnik powiatowej oświaty, kultury i sportu Paweł Drewicz wręczyli uczestnikom książki, wśród których znalazła się „Polska Niepodległość 1918” dr. Marka Rezlera a na koniec wszyscy razem pozowali do fotografii.
-Ten konkurs przeszedł już do historii, a ja myślę już o kolejnym, związanym z wiedzą o II wojnie światowej – powiedział w kuluarach dyrektor biblioteki publicznej Mateusz Klepka.

Podobne artykuły