Nagroda dla Lucyny Bełch

ROGOŹNO. Po raz pierwszy w historii przyznawania Nagrody Głównej Wielkopolskiego Towarzystwa Kulturalnego za osiągnięcia w dziedzinie kultury zgłoszono z Rogoźna aż trzy kandydatury: rzeźbiarza Michała Niedźwiedzia, Muzeum Regionalne im. Wojciechy Dutkiewicz oraz Lucynę Bełch.
Uroczystość wręczenia nagród odbyła się 8 grudnia w sali „pod iglicą” na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich w trakcie tradycyjnego Koncertu Grudniowego.
W pierwszej części uroczystości wystąpił zespół Przed Wschodem Słońca, w autorskim repertuarze z pogranicza reggae, funku i rocka.
Następnie, w formie prezentacji, zaprezentowano wszystkie zgłoszone kandydatury do Nagrody Głównej WTK.
Orkiestra kameralna Ensemble Frédéric pod kierunkiem Adama Klocka, składająca się z muzyków Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Kaliskiej, zaprezentowała się z kolei w utworach współczesnych kompozytorów polskich.
Kulminacyjnym momentem wieczoru było wręczenie dziesięciu nominacji do Nagrody Głównej. Wśród wyróżnionych znalazła się Lucyna Bełch, prezes Rogozińskiego Towarzystwa Kulturalnego, która od 35 lat upowszechnia wiedzę o regionie poprzez publikacje, prelekcje, organizację konkursów, obchodów rocznicowych, a od 2016 r. prowadzi projekt Rogozińskie Martyrologium, gromadzący dane o ofiarach II wojny światowej z terenu gminy Rogoźno.
Nominacja pani Lucyny jest wielkim wyróżnieniem, na które zasłużyła z cała pewnością. Już tylko z reporterskiego obowiązki informujemy, że nagrodę główną za rok 2018 otrzymało Stowarzyszenie Miłośników Muzyki Świętogórskiej w Gostyniu, popularyzujące dorobek Józefa Zaidlera, zwanego „polskim Mozartem”.

Podobne artykuły