O seniorach, którzy nie marnują czasu

O seniorach, którzy nie marnują czasu

OBORNIKI. Dawno nie odwiedzaliśmy najstarszych mieszkańców gminy w ich klubie przy ulicy Kościelnej. Czas płynie szybko, a szczególnie seniorom, dla których każda chwila jest cenna. Oborniccy seniorzy starają się żadnej z nich nie marnować, a pomocna w tym jest ich przyjaciólka i duch opiekuńczy Alina Nadstaga.
Członkowie Klubu „Senior+” spotykają się raz w tygodniu, by spędzić miło czas we wspólnym gronie. Uczą się nowych umiejętności, bawią, poznają nowe rzeczy, a jak im przyjdzie chęć, to śpiewają. W ostatnim czasie seniorzy szczególnie intensywnie ćwiczą śpiewanie pieśni patriotycznych, by uczcić 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
Krótko przed 11 Listopada członkowie Klubu „Senior+” tłumnie przybyli na spotkanie patriotyczne. Odwiedzili ich tego dnia zastępca burmistrza Piotr Woszczyk, przewodniczący obornickiej rady seniorów Eugeniusz Kierstan, ksiądz proboszcz Józef Kamzol oraz pracownik socjalna Justyna Neumann. Wszyscy otrzymali przy wejściu do sali klubu biało-czerwone kotyliony wykonane przez seniorów. Przy kawie i słodkim poczęstunku zebrani odśpiewali kilkanaście pięknych pieśni patriotycznych z przygotowanych specjalnie na tę okazję śpiewników, a przygrywali do nich niezmiennie pani Ela na skrzypcach oraz pan Marian na akordeonie. Seniorzy wysłuchali także kilku słów ze strony swych gości, którzy przy okazji zaprosili wszystkich zebranych na wszelkie wydarzenia związane ze świętem obchodzonym 11 listopada i późniejszymi. Wśród seniorów znalazły się również dwie panie Joanny, które ubarwiły spotkanie solowym wykonaniem pięknej pieśni oraz recytacją patriotycznego wiersza.
Kolejne spotkanie klubowiczów odbyło się w terenie, bowiem skorzystali z zaproszenia od przedszkola Akademia Wiedzy i Zabawy, by wspólnie z najmłodszą grupą dzieci świętować Dzień Seniora. Specjalnie dla swoich gości dzieci z grupy Bees (Pszczółki) przygotowały krótki występ w języku angielskim, upiekły pyszne muffinki i obdarowały seniorów przygotowanymi przez siebie jesiennymi zakładkami. Seniorzy odwdzięczyli się dzieciom gromkimi brawami oraz przyniesionymi podarunkami w postaci jabłek, słodkości, kolorowanek, piłeczek i własnoręcznie robionych zakładek w kształcie lisków. Pani Joanna zrobiła wszystkim niespodziankę, piosenkę śpiewaną w przebraniu wilka. Był też czas wspólnej zabawy i czytania książek. Seniorzy zostali bardzo miło przyjęci przez przedszkolaków i ich opiekunki, za co bardzo serdecznie za naszym pośrednictwem dziękują.
Nadchodzące święta zastały seniorów z Klubu „Senior+” na aktywnościach związanych z Bożym Narodzeniem. Przygotowania trwają już od początku listopada. Seniorki bardzo chętnie włączyły się w przygotowywanie ozdób choinkowych w trzech różnych technikach, dzięki czemu każda z pań mogła znaleźć pracę odpowiednią dla siebie. Osoby, które nabrały już wprawy w skręcaniu papierowej wikliny podjęły się stworzenia z niej serduszek. Inne panie zabrały się za tworzenie aniołków z kolorowego papieru. Niektórym seniorkom szczególnie przypadło do gustu oplatanie sznurkiem styropianowych kul, z których powstaną śliczne bombki.
Aklina Nadstaga chętnie organizuje spotkania ważne dla poprawy kondycji „swych” klubowiczów.,
22 listopada gościem Klubu „Senior+” był Arkadiusz Wojczyński, trener odżywiania. Wygłosił niemal godzinny wykład pt. „Odżywianie komórkowe dla lepszego życia”. Poruszył w nim temat braku równowagi w codziennej diecie, czyli jakich składników dostarczamy do organizmu zbyt mało, a jakich za dużo oraz jakie mogą być tego konsekwencje. Wyjaśnił także dlaczego należy uzupełniać składniki odżywcze w diecie oraz jakie są kryteria prawidłowo skomponowanego śniadania. Dla osób, które nie mogły wysłuchać wykładu pana Arkadiusza, będzie on powtórzony w czwartek 13 grudnia o godzinie 10:00, a dnia następnego o godzinie 9:00 będzie możliwość dokonania bezpłatnej analizy składu ciała.
By zadbać także o ducha i dobry nastrój, a przy okazji o tradycję, w piątek 30 listopada licznie zgromadzeni członkowie Klubu „Senior+” spotkali się na Andrzejkach. Zupełnie nieoczekiwanie tuż przed rozpoczęciem spotkania seniorów odwiedzili funkcjonariusze policji, którzy korzystając z dużego grona słuchaczy opowiedzieli o nowych metodach działania oszustów i przypomnieli najważniejsze zasady zachowania ostrożności. Następnie dyskutowali przy kawie i herbacie oraz słodkim poczęstunku. Jak przystało na wieczorek wróżb w programie było lanie wosku i odczytywanie znaków z rzucanego na ścianę cienia. Niespodzianką przygotowaną dla seniorów były ciasteczka z wróżbą, które należało przełamać i wydobyć ze środka przepowiednię. Towarzyszyło temu dużo śmiechu i pozytywnego zaskoczenia. Pani Joanna znów przebrana za wilka odśpiewała swoją piosenkę, po czym przyszedł czas na tańce i dobrą zabawę przy muzyce.
W kolejne, mikołajkowe przedpołudnie Klub „Senior+” odwiedziły panie z cukiernio-kawiarni Cafe Jagódka, zlokalizowanej przy obornickim Rynku. Miłe panie przyniosły seniorom niespodziankę w postaci słodkiego poczęstunku. Korzystając z okazji poinformowały zebranych o przystąpieniu kawiarni do programu Obornickiej Karty Seniora, dzięki czemu jej posiadacze mają możliwość dokonywania zakupów w Cafe Jagódka ze stałym rabatem.
Oborniccy seniorzy, którzy zdecydowali się uczęszczać do Klubu „Senior+” mają pewność, że choć czas pędzi wciąż jak szalony, oni go nie marnują, łapiąc dla siebie ile się tylko da, a pomaga im w tym niezastąpiona i niezmordowana pani Alina.

Podobne artykuły