Uścikowo świętowało odzyskanie niepodległości

Uścikowo świętowało odzyskanie niepodległości

UŚCIKOWO. W świetlicy wiejskiej w Uścikowie z inicjatywy druhów OSP Uścikowo, rady sołeckiej oraz sołtysa Pawła Dregera odbyła się „Wigilia Niepodległości”.
Uroczystość rozpoczęto odśpiewaniem „Mazurka Dąbrowskiego”. Po nim, w krótkiej przemowie, Paweł Dreger opowiedział o wizycie w senacie mieszkańców sołectwa Uścikowo i związanej z tym wystawy. Prezes OSP Uścikowo Marian Mitręga podziękował Tomaszowi Węgrzakowi oraz sołtysowi za zaangażowanie i trud włożony w organizację owej wystawy. Tomasz Węgrzak wraz z Pawłem Dregerem otrzymali od mieszkańców sołectwa ogromne oklaski, a także tort, którym zaraz podzielili się z resztą wsi.
Tomasz Węgrzak opowiedział o Powstaniu Wielkopolskim i zaangażowaniu mieszkańców Uścikowa w umacnianie polskości w warunkach Kulturkampfu. Mówił o postępującej germanizacji na terenie powiatu obornickiego, ze szczególnym uwzględnieniem walki w obronie ziemi, w czym miało wielki udział Koło Rolnicze w Obornikach oraz o zaangażowaniu w organizacje społeczne odpowiedzialne za podnoszenie edukacji i zwalczania analfabetyzmu, w czym przodowało Towarzystwo Czytelni Ludowych.
Zebrani w świetlicy mieszkańcy mieli okazję obejrzenia wystawy przywiezionej aż z Warszawy. Były też publikacje historyczne wydawane przez gminę Oborniki, artykuły poświęcone Powstaniu Wielkopolskiemu oraz monografia o Uścikowie.
Mieszkańcy wspólnie odśpiewali „Rotę” oraz „Bogurodzicę”. Na zakończenie części oficjalnej, zebrani obejrzeli film o Powstaniu Wielkopolskim pt. „Zapomniane powstanie”. Spotkanie zakończono biesiadą, która trwała do późnych godzin wieczornych.
Ideą uroczystości było przywrócenie tradycji organizacji tego typu wydarzeń, które OSP Uścikowo realizowała w latach międzywojennych. Poza akademiami z okazji odzyskania niepodległości, w latach 30. XX wieku obchodzono w Uścikowie również „Imieniny Pana Marszałka”, „Imieniny Pana Prezydenta” i wiele im podobnych, podczas których łączono część oficjalną z licznymi akademiami wraz z częścią biesiadną. Jak podkreślił jeden z najstarszych mieszkańców Uścikowa: Takiej uroczystości w Uścikowie jeszcze nie było.

Podobne artykuły