O roli kobiet w powstaniu wielkopolskim

O roli kobiet w powstaniu wielkopolskim

OBORNIKI. Dokładnie 100 lat temu, wraz z powstaniem II Rzeczypospolitej, Polki jako jedne z pierwszych w Europie uzyskały czynne i bierne prawo wyborcze. Stosowny dekret został podpisany 28 listopada 1918 r. przez Józefa Piłsudskiego. Nie jest zatem przypadkiem, że kolejny wykład, który odbył się w czwartkowy wieczór w bibliotece publicznej dotyczył właśnie kobiet.
Gościem obornickiej biblioteki publicznej była Anna Barłóg-Mitmańska, autorka książki „Udział kobiet w Powstaniu Wielkopolskim 1918-1919” wydanej przez Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego.
Autorka przedstawiła wkład kobiet w przygotowanie Powstania, ich uczestnictwo w służbach sanitarno-medycznych, aprowizacyjnych oraz w działaniach łączności i zwiadu. Omówiła także inne formy pomocy powstańcom i ich rodzinom. Anna Barłóg-Mitmańska udowodniła, że bez oddania, ofiarności i odwagi pań Powstanie Wielkopolskie miałoby znacznie mniejsze szanse powodzenia. 
Spotkanie należało do cyklu wykładów związanych z setną rocznicą odzyskania niepodległości i dofinansowano je ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Podobne artykuły