Renata Tomaszewska przewodniczącą rady powiatu

Renata Tomaszewska przewodniczącą rady powiatu

POWIAT OBORNICKI. Ostatnią, a zarazem pierwszą sesję rady powiatu w ten kadencji poprowadziła radna senior Zofia Kotecka. Radni otrzymali z rąk komisarza wyborczego zaświadczenia o wygranych wyborach i złożyli ślubowanie. Od tego momentu stali się pełnoprawnymi radnymi i mogli podejmować decyzje, z czego skwapliwie skorzystali wybierając przewodniczącego rady.
Zofia Kotecka zaproponowała w imieniu Bloku Samorządowego Renatę Tomaszewską. Nie padła żadna inna propozycja, co łatwo zrozumieć przy sile głosów Bloku Samorządowego poszerzonego o sojusz z PSL. Ów sojusz po dwóch dniach negocjacji został podpisany przez burmistrza Obornik Tomasza Szramę, burmistrza Rogoźna Romana Szuberskiego i posła PSL, Krzysztofa Paszyka dwie godziny przed rozpoczęciem sesji i zaowocował 13 głosami przeciw czterem PiS i „Możemy Więcej” Pawła Rydzewskiego.
Renata Tomaszewska wyraziła zgodę na kandydowanie, a Zofia Kotecka przedstawiła ją w kilku zdaniach pozostałym radnym. W wyniku tajnych wyborów nowa przewodnicząca otrzymała 13 głosów poparcia, trzech radnych z PiS się wstrzymało, a jeden z radnych głosował przeciw.
Renata Tomaszewska podziękowała za wybór, jej poprzednik Gustaw Wańkowicz przekazał jej symbolicznie pałeczkę w formie imponującego bukietu kwiatów, a za nim ustawiła się długa kolejka, także z kwiatami i gratulacjami.
We wtorek 27 listopada odbędzie się kolejna sesja rady powiatu, podczas której radni wybiorą na zastępcę przewodniczącej Piotra Netera, a do zarządu powiatu radnych z Bloku Samorządowego, uzupełniając ich o radnych z PSL w osobach Bogusława Janusa z gminy Rogoźno i Andrzeja Ilskiego z gminy Oborniki. Wybiorą też starostę oraz jego zastępcę.
Sensacji nie będzie, bowiem ich nazwiska są już od dwóch tygodni doskonale znane. Starostą zostanie Zofia Kotecka z Kiszewa a wicestarostą Waldemar Cyranek z Obornik – oboje z Komitetu Tomasza Szramy. Tym samym burmistrz Obornik weźmie na siebie polityczną odpowiedzialność za działalność władz powiatu obornickiego, który uchodzi za jeden z najsłabszych w Polsce.

Podobne artykuły