Półtora miliona dla Obornik za sprzedaż Solarisa

GMINA OBORNIKI. Do gminnej kasy wpadło nagle i nieoczekiwanie półtora miliona złotych. Taki grosz na przednówku to jak dar z nieba, ale czy aby należny – zastanawiali się włodarze Obornik.
Skarbnik sprawdziła, czy dobrodziej, czyli ministerstwo finansów, nie pomylił Obornik z tymi Śląskimi, albo w ogóle czegoś nie pokręcił.
Szybko się okazało, że nikt niczego nie pomylił, a owe półtora miliona to część podatku należnego gminie Oborniki z transakcji sprzedaży przez Solange Olszewską z Kowanówka akcji spółki Solaris.
Kupiła ja hiszpańska grupa CAF, obejmując 100 proc. udziałów w spółce.
Firma CAF (Construcciones y Auxiliar de Ferrocarriles) to hiszpański projektant i producent pociągów, z ponad stuletnią historią, notowany na hiszpańskiej giełdzie.
Według Forbsa cena oscylowała wokół miliarda złotych i trudno się jej dziwić, skoro tylko w roku 2017 Solaris sprzedał rekordowe 1397 pojazdów i miał z tego tytułu 1,85 mld zł przychodów, a 70% autobusów trafiło na eksport.
Solange Olszewska wyprowadziła się co prawda z Kowanówka do Warszawy, ale pieniądze z jej wielkiej transakcji wróciły do gminy.

Podobne artykuły