„Bo ni z tego, ni z owego mamy Polskę od pierwszego”…

PARKOWO. Słowa zacytowane w tytule wypowiedział, wspominający po latach pierwsze dni II Rzeczypospolitej, marszałek Józef Piłsudski. Przypadająca w tym roku setna rocznica obchodów święta Niepodległości skłaniała do organizacji imprez i uroczystości upamiętniających bohaterstwo naszych przodków. Nie mogło ich również zabraknąć w szkole w Parkowie, której patronem jest twórca hymnu polskiego Józef Wybicki. Dziewiątego listopada, w piątek o godzinie 11.11 wraz z uczniami innych polskich szkół, przedszkoli i placówek oświatowych uczniowie z Parkowa wzięli udział w akcji „Rekord dla Niepodległej”. Była to akcja polegająca na jednoczesnym śpiewaniu hymnu polskiego. Pomysł bicia rekordu w śpiewaniu hymnu, to akcja działającej przy MEN Rady Dzieci i Młodzieży. Uczniowie z Parkowa, śpiewając cztery zwrotki hymnu, trzymali nad głowami białe i czerwone kartki tworząc flagę narodową.
Po odśpiewaniu hymnu w pięknie udekorowanej przez Marzenę Działo, Ewelinę Baranowską i Monikę Nowak sali gimnastycznej miał miejsce kolejny koncert pieśni patriotycznej „Pieśń Biało-Czerwona”. Tegoroczny koncert przygotowany przez Krzysztofa Działo oraz Roberta Dobrogowskiego odbył się pod hasłem „Tylko pod krzyżem, tylko pod tym znakiem Polska jest Polską, a Polak Polakiem”.
Jednym z elementów dekoracji był fragment wystawy przygotowanej przez Krzysztofa i Marzenę Działo „100 fotografii na 100-lecie odzyskania Niepodległości”. Zdjęcia do tej wystawy, przypominającej czasy II Rzeczypospolitej, dostarczyli uczniowie, za co otrzymali z rąk dyrektor Małgorzaty Cyranek i Danuty Talar-Soloch specjalne podziękowanie. Całość wystawy znajdującej się w Sali Tradycji dopełniają bezcenne woluminy z początku XX wieku, m.in.: „Historia wojny światowej” z 1920 roku, pisana prosto z pola walki przez dziennikarzy prasy światowej, Dziesięciolecie Polski Odrodzonej z 1928 roku, wpisy posłów Sejmu Ustawodawczego z 1919 roku oraz wiele, wiele innych. Poza tym na wystawie znajdują się również dokumenty i kroniki szkoły z lat 1919-1930 oraz publikacje i pamiątki upamiętniające bohaterów Powstania Wielkopolskiego.
Kolejnym przedsięwzięciem podsumowanym podczas koncertu był test niepodległości. Uczniowie musieli wykazać się sporą wiedzą na temat odzyskania niepodległości przez Polskę. Największą wiedzą pochwalić się mogła uczennica klasy VIII Julia Mumot, która wyprzedziła Jakuba Baranowskiego i Patryka Sierakowskiego.
Pod koniec października odbył się szkolny etap Gminnego Konkursu Recytatorskiego „W hołdzie ojczyźnie”, zorganizowanego przez E. Baranowską przy współpracy K. Mumot, A. Jarzembowskiej i Krzysztofa Działo. Zwycięzcami konkursu w kategorii klas I – III zostały Alexandra Gomez Górska przed Nadin Khan, w kategorii klas IV – VI: Bartosz Niezborała przed Patrycją Nowak i w kategorii klas VII-VIII i III Gimnazjum: Julia Mumot przed Martyną Janka. Zwycięzca w kategorii klas IV – VI Bartosz Niezborała wspaniale spisał się również na konkursie gminnym, który odbył się w przeddzień apelu, zajmując drugie miejsce.
Uczniowie SP w Parkowie biorą również udział w Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim „Myśmy wciąż do niepodległej szli…”, organizowanym przez stowarzyszenie „Delta” z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim na zlecenie Ministerstwa Edukacji Narodowej. Zadaniem uczniów było przygotowanie wiersza, który dotyczy dążenia Polaków do niepodległości i wolności. Rozstrzygnięcie tego konkursu nastąpi pod koniec listopada.

Podobne artykuły