Zakaz palenia w kominkach

POWIAT OBORNICKI. W mgliste dni obowiązuje w Wielkopolsce zakaz rozpalania kominka w celach rekreacyjnych. To efekt przekroczenia w ostatnich dniach dozwolonej normy smogu. Obowiązujący zakaz jest konsekwencją przyjętej przez sejmik województwa wielkopolskiego uchwały antysmogowej. Jeden z jej zapisów zakłada uzależnienie możliwości rekreacyjnego palenia w kominku od stanu czystości powietrza. Jeżeli dnia poprzedniego dojdzie do przekroczenia dozwolonego stężenia szkodliwych pyłów w powietrzu, to w dniu następnym kominek nie może być rozpalany.
Tyczy się to jednak tych domów, dla których kominek nie stanowi jedynego źródła ogrzewania. Zatem jeżeli jacyś mieszkańcy powiatu obornickiego ogrzewają swoje domy jedynie kominkami, ich ten zakaz nie dotyczy.
Warto pamiętać, że dozwolona norma smogu wynosi 50 mikrogramów pyłu PM10 na m³. W miniony czwartek zanotowano przekroczenie tej normy, a stężenie PM10 wynosiło 52. mikrogramów. Stan czystości powietrza można sprawdzić wchodząc na specjalnie utworzoną stronę poznan.pl/atmosfera.
Pomiar, który tą drogą można uzyskać, dotyczy jedynie Poznania i okolic, więc byłoby dobrze, aby podobnych pomiarów dokonywano też w Obornikach, Rogoźnie czy Ryczywole. Ustawiony w widocznym miejscu wyświetlacz informowałby o poziomie smogu. Takie komunikaty mogłyby uratować wiele istnień ludzkich, bo smog zbiera co roku tragiczne żniwo i nie są to już domysły, a udowodnione badaniami fakty. „Ręczne” pomiary smogu w Obornikach kilkukrotnie wykazały już znaczne przekroczenie norm zdrowotnych.

Podobne artykuły