Rogoźno uczciło niepodległość

Rogoźno uczciło niepodległość

ROGOŹNO. Koniec roku 2018 przynosi dwie niezwykle ważne dla państwa polskiego rocznice: 100-lecie odzyskania niepodległości oraz setną rocznicę wybuchu zwycięskiego powstania wielkopolskiego. Obchody tak ważnych rocznic wypadły w gminie Rogoźno niezwykle uroczyście. W szkołach odbyły się apele, okolicznościowe lekcje historii oraz podjęto się realizacji ogólnopolskich projektów. Władze gminy zadbały o to, by pod biało-czerwoną flagą historia państwa polskiego była przekazywana następnym pokoleniom Polaków.
W niedzielny poranek 11 listopada na ulicach Rogoźna pojawili się młodzi gazeciarze, ubrani w stroje z epoki, którzy rozdawali specjalnie wydrukowaną na tę okazję „Rogozińską Gazetę Niepodległości 1918-2018. Panoramę Pierwszych Dziesięcioleci Wolnego Rogoźna”. Publikacja zawiera uroczysty apel do mieszkańców gminy Rogoźno z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 100-lecia wybuchu powstania wielkopolskiego. Zachęcała mieszkańców do wyrażenia szacunku i głębokiej wdzięczności wszystkim tym, którzy walczyli o wolną Polskę.
Punktualnie o godzinie 12.00 na placu Karola Marcinkowskiego licznie zgromadzeni rogoźnianie odśpiewali „Mazurek Dąbrowskiego”, biorąc udział w ogólnopolskim projekcie „Niepodległa do Hymnu”. Słowa hymnu wywołały u wielu ogromne wzruszenie.
Główne uroczystości świętowania 100-lecia niepodległości w Rogoźnie rozpoczął przyjazd Romana Dmowskiego, w którego wcielił się Paweł Binkowski – aktor Teatru Nowego w Poznaniu. Roman Dmowski to reprezentant sprawy polskiej na Zachodzie, jeden z architektów polskiej niepodległości obok marszałka Józefa Piłsudskiego i Ignacego Jana Paderewskiego. W tak wyjątkowym dniu postać Romana Dmowskiego przybliżyła rogoźnianon dzieje odrodzenia  kraju po 123 latach niewoli.
Wizyta honorowego gościa rozpoczęła się spotkaniem z burmistrzem Rogoźna i przedstawicielami władz w Urzędzie Miejskim. Następnie zabytkowymi autami Dmowski w asyście Romana Szuberskiego i przewodniczącego rady miejskiej przejechali ulicami miasta, by w dawnym ratuszu spotkać się z mieszkańcami. Dokładnie o godzinie 16.30 Roman Dmowski wygłosił okolicznościowe przemówienie z balkonu muzeum. Specjalnie przygotowana przez rogozińskiego historyka Władysława Ruksa mowa miała podkreślić znaczenie działań, które pozwoliły zachować narodową tożsamość. Przybliżyła ważne dla sprawy polskiej postacie mieszkańców Rogoźna oraz podkreśliła wartość komfortu, jakim dziś można się w Polsce cieszyć.
Dalszy ciąg obchodów rozpoczął przemarsz do kościoła pw. Świętego Wita, gdzie odprawiono uroczystą mszę świętą w intencji ojczyzny. Następnie na placu Powstańców Wielkopolskich odbyła się główna część obchodów rocznicowych. Przy akompaniamencie Rogozińskiej Orkiestry odśpiewano hymn i wysłuchano hejnału Rogoźna. Głos zabrał Burmistrz Roman Szuberski, który zwrócił uwagę na powagę wydarzeń oraz podziękował mieszkańcom za liczny i aktywny udział w świętowaniu. Przewodniczący Henryk Janus odczytał uroczysty apel radnych oraz treść uchwały z października 2018 roku. Oddano strzały na wiwat, a następnie licznie przybyłe delegacje złożyły symboliczne biało-czerwone wiązanki kwiatów i zapaliły znicze na pamiątkowym obelisku.
Na zakończenie odegrano „Rotę”, a prowadząca uroczystość Angelika Pilarska zaprosiła wszystkich obecnych na wyjątkowy, patriotyczny pokaz fajerwerków z oryginalną ścieżką muzyczną.
Zakończenie obchodów odbyło się na promenadzie przy jeziorze Rogoźno. Licznie zgromadzeni mieszkańcy byli świadkami wyjątkowego pokazu łączącego światło i muzykę. Pokaz rozpoczęły słowa podziękowań dla tych, dzięki którym mógł się on odbyć i miał tak podniosły charakter. Następnie, do specjalnie przygotowanej przez dyrektora RCK Marcina Matuszewskiego muzyki, wystrzeliły w niebo kolorowe ognie. Pokaz zakończono wspólnym odśpiewaniem a capella hymnu Mazurka Dąbrowskiego..
Przy okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości oraz powstanie wielkopolskiego warto pamiętać też o przypadającym w tym roku jubileuszu 770-lecia istnienia Rogoźna.

Podobne artykuły