Renata Tomaszewska poprowadzi radę powiatu. Zofia Kotecka starostą powiatu, a Waldemar Cyranek jej zastępcą?

POWIAT OBORNIKI. W miniony piątek dobyła się ostatnia sesja rady powiatu tej kadencji. Była krótka i składała się generalnie z przedłożenia informacji o pracy zarządu i wykonaniu uchwał rady powiatu o pracach komisji przez ich przewodniczących oraz przedłożenie budżetu na 2019 rok. Nie ma sensu go tu prezentować, bo zapewne nowa rada i nowy zarząd dokonają w nim wielu zmian.
Istotne jest to, że władzom powiatu udało się zaoszczędzić w tym roku milion złotych. To trochę tak jakby matka patrząc na swoje głodne dzieci pękała z dumy, że ma oszczędności. Na koniec radni dziękowali zarządowi, zarząd radnym, a ci staroście, a starosta wszystkim. Było miło i serdecznie. Podano coś na ciepło, zakąski i ciasta.
Na koniec nastąpiła część z pewnością dla naszych czytelników najważniejsza, czyli formowanie nowego zarządu powiatu. Obecny na sali Tomasz Szrama, któremu wyborcy najwyraźniej zlecili ów wybór, powołał wraz z burmistrzem Rogoźna (z podobnymi prerogatywami) Blok Samorządowy.
Obaj postanowili, że we władzach powiatu zasiądą przedstawiciele tego właśnie bloku. Tomasz Szrama ma w nim dziewięć szabel. Pozostali łącznie osiem, ale w tym trzy ma PiS, cztery PSL i jeden z ugrupowania Pawła Rydzewskiego. PiS i PSL sił nie połączą, bo nie ma na to zgody ni chęci to drugie z ugrupowań. W tym układzie wyboru władz dokona Blok Samorządowy.
Ten tekst zamykamy w niedzielę mając wiedzę, że w poniedziałek zostanie zgłoszona propozycja, by starostą została Zofia Kotecka, wicestarostą Waldemar Cyranek, a radzie powiatu przewodniczyła Renata Tomaszewska wraz z zastępcą Piotrem Neterem.
Można przewidzieć głosowanie w stosunku 9 do 7, o ile ktoś z PSL nie otrzyma stanowiska w zarządzie powiatu, a raczej otrzyma, to wówczas będzie ono jeszcze korzystniejsze dla Bloku Samorządowego. To, iż przedstawiciel lub przedstawiciele PSL zasiądą w zarządzie powiatu, można wnioskować z zapowiedzianego już podpisania w poniedziałek 18 listopada porozumienia samorządowego pomiędzy przedstawicielami Bloku Samorządowego a posłem z PSL Krzysztofem Paszykiem.
Chronologicznie w poniedziałek będzie wybierana przewodnicząca rady powiatu, a tydzień później zarząd powiatu. My dziś możemy już go ogłosić.

Podobne artykuły