Krakowiaczek nad morzem Czarnym

Krakowiaczek nad morzem Czarnym

OBJEZIERZE, KOBULETI. 18 uczniów Zespołu Szkół im. Adama Mickiewicza w Objezierzu przebywało w południowo zachodniej Gruzji wraz z opiekunami w osobach: dyrektora szkoły Romana Ostrowskiego, choreografa Barbary Roszak oraz nauczycielki języka angielskiego Agnieszki Frąckowiak. Polecieli do miejscowości Kobuleti leżącej na wybrzeżu Morza Czarnego by wziąć udział w projekcie pt. „Poznajemy się przez taniec” w ramach programu Erasmus + Młodzież.
Akt Partnerstwa pomiędzy Zespołem Szkół w Objezierzu i szkołą o podobnym profilu kształcenia – Community College Akhali Talga w Kobuleti, został podpisany we wrześniu 2016 r w Objezierzu przez dyrektorów obu szkół Davida Mtchedlishvili i Roman Ostrowskiego a w czerwcu 2017r. współpracę nawiązali również burmistrzowie Obornik i Kobuleti.
Młodzież uczestnicząca w projekcie to członkowie Zespołu Tańca Ludowego, działającego pod egidą szkoły. Uczniowie z Objezierza ze swoimi kolegami ze szkoły partnerskiej brali udział w warsztatach tanecznych, w czasie których uczyli się tańców polskich i gruzińskich. Ponadto wspólnie wykonywali różne elementy stroju ludowego tj. wianki oraz korale.
Jednak głównym celem projektu była integracja młodzieży poprzez taniec, komunikacja w języku angielskim i nawiązywanie przyjaźni oraz poznawanie tradycji i kultury Gruzji. Efekty wspólnych, wielogodzinnych treningów można było podziwiać w czasie uroczystego koncertu z udziałem władz oraz mieszkańców Kobuleti, kiedy młodzież obu szkół partnerskich przepięknie zatańczyła polskie i gruzińskie tańce. Pobyt w Gruzji na pewno zostanie w pamięci wszystkich uczestników projektu. Młodzież nawiązała nowe przyjaźnie, poznała inną kulturę i tradycję. Uczniowie mieli również okazję zwiedzić urokliwe Batumi, spędzić chwilę wolnego czasu nad morzem Czarnym i posmakować wspaniałej gruzińskiej kuchni. Dyrekcji partnerskiej szkoły, dla upamiętnienia projektu przekazany został piękny krakowski strój, młodzież zaś wręczyła swoim gruzińskim koleżankom i kolegom kubki i koszulki z logo Obornik, w które wyjeżdżających zaopatrzył wydział promocji Urzędu Miejskiego. Koszty wyjazdu w całości sfinansowane zostały ze środków przyznanych szkole w ramach Programu Erasmus+. – Mamy nadzieję, że współpraca z Community College Akhali Talga i nowym dyrektorem Lashą Khakhutaishvili będzie się rozwijała i zaowocuje jeszcze niejednym projektem – powiedzieli po powrocie Agnieszka Frąckowiak i Roman Ostrowski.

Podobne artykuły