Niepodległa w Obornikach

Niepodległa w Obornikach

OBORNIKI. 11 listopada 1918 roku po 123 latach niewoli, rusyfikacji i germanizacji Polska narodziła się na nowo, wracając na mapę świata. Odzyskanie niepodległości nie przyszło łatwo i okupione zostało zbrojnymi zrywami niepodległościowymi oraz wieloletnią pracą u podstaw. Ludzie reprezentujący różne obozy polityczne potrafili się w tej walce zjednoczyć, widząc jeden cel, którym była Polska. 11 listopada świętować będziemy uroczyście setną rocznicę tych wydarzeń, pragnąc oddać należytą cześć temu jubileuszowi. W Obornikach zaplanowano cykl wydarzeń zarówno historyczno-naukowych, kulturalnych, społecznych, jak i sportowych. Jubileusz odzyskania niepodległości łączy się nierozerwalnie też z setną rocznicą wybuchu powstania wielkopolskiego. Tak ważny zryw ma na naszych ziemiach swych szczególnych bohaterów, których warto z całą pewnością poznać.
Obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości i wybuchu Powstania Wielkopolskiego oborniczanie rozpoczęli już na początku roku, kiedy to burmistrz Obornik powołał komitet obchodów, a rok 2018 mianowano rokiem tych wielkich rocznic.
Rozliczne wydarzenia rozegrały się w szkołach, ta w Kiszewie uzyskała patrona – Powstańców Wielkopolskich, do odzyskanej niepodległości odnieśli się też seniorzy, którzy rocznicom poświęcili II Obornicki Weekend Seniora. Stulecie zapisało się również w miejskiej przestrzeni. Oficjalną nazwę zyskał „Park Niepodległości” – trwają prace przy odnowieniu tamtejszego pomnika, zaś przy ulicy Młyńskiej powstał patriotyczny mural.
11 listopada oborniczanie spotykają się tradycyjnie na Rynku, skąd wystartują zawodnicy IX Biegu Niepodległości. Popołudniowe uroczystości rozpoczną się w parku, gdzie nastąpi oficjalne odsłonięcie odnowionego pomnika, a tuż po nim msza święta w intencji Ojczyzny w kościele farnym.
O godzinie 17.00 zaplanowano ponowne spotykanie na Rynku, skąd pod hasłem „Dekady Niepodległości” wyruszy patriotyczny korowód. Finał uroczystości odbędzie się tradycyjnie przy pomniku Paderewskiego.
Oprócz oficjalnych uroczystości planowany jest jeszcze szereg wydarzeń towarzyszących. Cykl wykładów w Bibliotece Publicznej oraz w Obornickim Ośrodku Kultury, koncerty patriotyczne, wystawa poświęcona oborniczanom w Powstaniu Wielkopolskim, a nawet turniej szachowy.

Podobne artykuły