Star znów gwiazdą

Star znów gwiazdą

GMINA OBORNIKI. Już wiele lat temu pisaliśmy o zabytkowym samochodzie strażackim STAR 21 rocznik 1962, znajdującym się na terenie ówczesnego RKS Świerkówki w opłakanym, godnym ubolewania stanie. Apelowaliśmy też na naszych łamach o objecie zabytku opieką, jakiej nie mogą mu zapewnić druhowie z OSP Świerkówki.
Zabytkowy dziadek niszczał coraz bardziej i zapewne zjadłaby go całkiem rdza, gdyby nie pomysł zwrócenie się za pośrednictwem gen. Ryszarda Kamińskiego z prośbą o ratunek do Magazynu Motoryzacji Polskiej w Kąkolewicach koło Budzynia. Tam przez dwa lata poddawano zaniedbany pojazd gruntownej renowacji. Była to praca trudna i żmudna, a efekt przerósł wszelkie oczekiwania.
Był prawdziwą gwiazdą w czasie  drugiej  już edycji Moto-Retro-Show na terenie MTP. Antyczny „dziadek” robił furorę i budził powszechny zachwyt, wdzięcząc się na stoisku Komendy Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu. Interesowali się nim młodzi oraz starsi, którzy pamiętali Stara 21, jako najpopularniejszą ciężarówkę w czasach wczesnego PRL-u.
Nie był to jedyny akcent z powiatu obornickiego, bo niedaleko Stara można było obejrzeć zabytkowego i świetnie utrzymanego Citroen z kolekcji parkowianina Mirosława Molińskiego.
Miał tam też stanąć ciągnik C-45 z lat 50 tych ubiegłego wieku, żmudnie remontowany przez uczniów Zespołu Szkół w Objezierzu, okradzionych z marzeń wiosną tego roku przez złodzieja, który wykradł z warsztatu bezcenne części, niezbędne do renowacji ciągnika.

Podobne artykuły