Oborniki przyjazne przedsiębiorcom

OBORNIKI. – W moim mniemaniu wszystko robimy dobrze, celowo i na czas, jednak warto podeprzeć swoją ocenę solidną opinią z zewnątrz, a nikt tego nie robi lepiej niż czasopismo samorządowe „Wspólnota” – powiedział sekretarz gminy Krzysztof Nowacki odsyłając nas do konkretnego numeru periodyku opierającego swoje rankingi na badaniach najlepszych w kraju ekonomistów i socjologów.
Naszych czytelników zapewne zainteresuje ranking podatkowy. Oborniki wśród miast powiatowych zajęły w nim wysoką, 30 pozycję na 267 możliwych. W Wielkopolsce uplasowały się natomiast na zaszczytnym miejscu II i to słowo „sukces” jest bardzo na miejscu.
Ranking „Wspólnoty” został opracowywany po zestawieniu wszystkich samorządów i analizowany na podstawie danych z GUS pod kątem kilku aspektów. Każdy z nich to odrębny ranking. Publikowane są rok po okresie, którego dotyczą zebrane w tym zestawieniu dane, ponieważ w takim czasie są publikowane dane z GUS. Jak wyjaśniają eksperci: Oborniki zajęły wysoką, 30 pozycję na 267 możliwych. Oznacza to, że polityka podatkowa prowadzona przez burmistrza miasta nie opiera się na ściąganiu podatków z przedsiębiorców.
Gmina jest przyjazna dla przedsiębiorców, nie wprowadza od kilku już lat maksymalnych stawek, które umożliwia ustawa. Dlatego Oborniki w rankingu uplasowały się zdecydowanie lepiej niż Szamotuły, Wągrowiec, Chodzież, Śrem a nawet Piła. Oborniki zajęły drugie miejsce w Województwie Wielkopolskim, a wyprzedza je tylko Września. Sam burmistrz Tomasz Szrama wysoką lokatę skomentował następująco: Podatki lokalne stanowią niewielką część obciążeń podatkowych obowiązujących w naszym kraju, a dla gminnego budżetu to około 20 proc. jego łącznej wielkości. Mimo to od kilku lat nie zdecydowaliśmy się na wprowadzenie maksymalnych stawek, które daje nam ustawa. Nasza polityka podatkowa nie opiera się bowiem wyłącznie na ściąganiu podatków, lecz poprzez jej racjonalne planowanie przynosi naturalne korzyści dla płatników. Zwiększa zainteresowanie mieszkańców polityką samorządową, czyni ich współtwórcami wspólnoty, przyczynia się do rozwoju demokracji lokalnej, a także wzmacnia gospodarność i oszczędność wydatków publicznych.
Gmina Oborniki zarządzana przez Szramę, nie podwyższa podatków, a środków na rozwój i inwestycje szuka w inny sposób. Przykładem może być rok bieżący. Burmistrz aplikował do kilkunastu programów unijnych ściągając do miny na inwestycje dodatkowe miliony złotych. W tej chwili Oborniki mają też niższe stawki podatku od nieruchomości niż w Szamotułach, Suchym Lesie, czy nawet częściowo Rogoźnie. Natomiast podatek rolny w Obornikach jest niższy niż w Ryczywole, Szamotułach, Murowanej Goślinie, czy Suchym Lesie.
Obornickie podatki stoją w miejscu od wielu lat, a w przypadku podatku od środków transportu Tomasz Szrama nawet stawki podatków obniżył, by nie tracić firm transportowych a nawet je pozyskiwać. Taka polityka najwyraźniej zdaje egzamin a doskonałe miejsce w rankingu „Wspólnoty” zdaje się to potwierdzać.

Podobne artykuły