Oborniki z europejskim certyfikatem

WARSZAWA, OBORNIKI. Podczas gali Rzeczpospolitej w Muzeum Historii Żydów Polin zostały wręczone certyfikaty Europejskiego Znaku Jakości Zarządzania w Samorządzie Terytorialnym (ELoGE). Na około 3000 gmin w Polsce, otrzymało je jedynie dziewięć, w tym Oborniki.
Cały program Europejskiego Znaku Jakości Zarządzania w Samorządzie Terytorialnym oparty jest na 12 zasadach dobrego zarządzania w lokalnej administracji. To jedyne odznaczenie uznawane nie tylko w Polsce, ale i całej Europie. A jak je otrzymać? W czerwcu 2018 r. na zaproszenie wysłane przez Fundacje Rozwoju Demokracji Lokalnej odpowiedziała Gmina Oborniki, wyrażając chęć wzięcia udziału w programie.
– Nie była to łatwa praca – przyznał sekretarz gminy Krzysztof Nowacki – najpierw musieliśmy bowiem dokonać samooceny, a następnie na stronie zamieścić ankietę, którą już wypełnić musieli mieszkańcy. To odpowiednia ilość ankiet oraz odpowiedzi na konkretne pytania były oceniane przez komisję, która przyznawała certyfikaty.
Oborniki przeszły pełną weryfikację i otrzymały certyfikat, który przyznawany jest raz na dwa lata. Kolejna edycja odbędzie się zatem dopiero w roku 2020. – Cieszę się, że praca urzędu oraz urzędników i zaangażowanie mieszkańców przyczyniło się to tego, że znaleźliśmy się pośród 9 gmin w całej Polsce – powiedział burmistrz Tomasz Szrama dodając: Niezmiernie ważne jest dla mnie to, że wśród wielu certyfikatów za które trzeba po prostu zapłacić, tego nie można kupić, bowiem przyznawany jest za konkretnie wykonaną pracę.

Podobne artykuły