140 jubileusz pszczelarzy

ROGOŹNO. Jubileusz 140-lecia rogozińskiego oddziału związku pszczelarzy rozpoczął się od udziału jego członków i pocztu sztandarowego koła w południowej mszy św. w kościele Ducha Św. w Rogoźnie, odprawionej przez ks. kan. Eugeniusza Śliwę.
Stamtąd uczestnicy jubileuszu udali się do pobliskiej restauracji „Gościniec” przy ul. Gościnnej. 
Rozpoczęło się od toastu za pomyślność koła, jaki wzniósł jego prezes Zbigniew Dybek, przekazując obecnym również pozdrowienie od Walentego Pawłowskiego, prezesa RZPWP w Chodzieży. Następnie wszystkich przybyłych, wśród których był honorowy prezes koła i zasłużony pszczelarz Czesław Schilling, zaproszono na poczęstunek. W jego trakcie nie zabrakło rozmów na pszczelarskie tematy, dotyczące między innymi tego, jak ogromnie ważną rolę w ekosystemie pełnią pszczoły i jak tym pożytecznym stworzeniom zagraża stosowana w rolnictwie chemia. 
Pszczelarze podkreślali, że bardzo lubią swoją pracę, dzielili się doświadczeniami i podkreślali, że miód prosto z pasieki cieszy się ogromnym powodzeniem, a także, że jest produktem bardzo zdrowym. Nie zabrakło również dyskusji na temat ochrony przed zgnilcem amerykańskim pszczół, który w tym roku wystąpił we wschodniej części powiatu, w okolicach Słomowa i Pacholewa. Podkreślano, że problem ten dotyczył hodowców niezrzeszonych. 
Po poczęstunku nastąpiła krótka część oficjalna. Uczestnikom jubileuszu życzenia złożył Roman Szuberski, burmistrz Rogoźna. Z kolei prezes Zbigniew Dybek wręczył osobom najbardziej zaangażowanym w pracę koła bardzo przydatne upominki związane z pszczelarstwem. Otrzymali je: Halina Kubiak, Andrzej Oleksy, Maciej Paczyński, Marek Bukowski, Zenon Wojtyński, Stanisław Polcyn i Roman Jurga. 
Marek Bukowski przedstawił prezentację historyczną, utworzoną na podstawie kroniki koła. Wśród uczestników uroczystości, szczególnie tych najstarszych, wywołała ona wiele sentymentalnych wspomnień.
Podczas bardzo miłej niedzielnej uroczystości wspominano także uroczysty jubileusz koła sprzed pięciu lat, kiedy to obchodziło ono 135-lecie. Święto połączono wówczas z Regionalnymi Dożynkami Pszczelarzy Wielkopolski Północnej i otwarciem wystawy czasowej pod tytułem „135-lecie Koła Pszczelarzy w Rogoźnie” w Muzeum Regionalnym, a rogozińskie koło otrzymało w jego trakcie nowy sztandar.

Podobne artykuły