Zebranie wiejskie z rekordową frekwencją

Zebranie wiejskie z rekordową frekwencją

KOWANÓWKO. Zaczęły się zebrania wiejskie, podczas których mieszkańcy poszczególnych sołectw sami decydują o rozdysponowaniu sołeckich budżetów. Te są zależne od wielkości wsi. Ich wysokość waha się pod kilku do nawet niemal 40 tysięcy złotych.
Największym budżetem dysponuje jedna z największych wsi w gminie, Kowanówko. Mieszka w nim obecnie ok. 1520 osób. Na zebranie przybyło rekordowa ilość 21 osób. Rekordowa, bo rok wcześniej było ich 17.
Zwołane przez sołtys Karinę Wojdanowicz zebranie decydowało o wydatkowaniu gminnych funduszy. Po zakończeniu prac związanych z wymianą dachu na wiejskiej świetlicy oraz termoizolacji budynku przyszedł czas na wnętrze. W przyszłym roku będą przebudowane toalety oraz pomieszczenie gospodarcze, które zostanie zaaranżowane na szatnię.
Część pieniędzy zostanie przekierowanych na siłownię zewnętrzna z systemem drążków. Ma ona powstać na przekazanym wsi kawałki gruntu przy dawnej szkole. Teren już został wykarczowany, odchwaszczony i ma spory potencjał. Przy drodze, oświetlony, będzie służył młodzieży, która jeździ ćwiczyć na drążkach aż do Szamotuł. W Kowanówku powstanie też ogólnodostępna siłownia w centrum wsi przy świetlicy. Staraniem Kariny Wojdanowicz i Stefanii Kiwertz przy znacznym wsparciu środkami z LGD Kraina Trzech Rzek jeszcze w tym miesiącu zostaną tam zamontowane urządzenia siłowni.
Zebrani zastanawiali się nad budową we wsi wielofunkcyjnego boiska z prawdziwego zdarzenia ze sztuczną nawierzchnia. Jest chęć, jest potrzeba i teren. Brakuje jedynie 400 tysięcy, choć panie Karina oraz Stefania mają już i na to pomysł.
Najmniejsza część budżetu wiejskiego, bo w granicach dwóch tysięcy, została przeznaczona organizację imprez i zakup produktów konsumpcyjnych związanych z nimi, których w Kowanówku nie brakuje. Kwota niewielka, ale jest też wsparcie rzeczowe, bo kilka pań piecze ciasta i robi sałatki na własnych rachunek.
Frekwencja podczas zebrania była niewielka, ale przyszli mieszkańcy wsi najaktywniejsi, którzy mają wizję, chęci i zapał do poprawiania komfortu życia w swym Kowanówku.

Podobne artykuły