Szacowanie strat na polach

GMINA ROGOŹNO. Trwają prace komisji powołanej przez wojewodę wielkopolskiego do oszacowania szkód w rolnictwie spowodowanych suszą. Pierwsze wnioski sporządzone przez rolników wpłynęły do urzędu miejskiego w Rogoźnie jeszcze pod koniec czerwca. Ogółem do końca lipca wpłynęło tych wniosków 280. Wreszcie wojewoda powołał komisję, a ta dokonała oględzin wszystkich szkód i do początku września sporządzono 116 protokołów.
Pozostałe protokoły są w trakcie opracowywania. Komisja pracuje zgodnie z planem wytyczonym przez wojewodę, szacuje straty i sporządza dokumentację. Kiedy rolnicy otrzymają obiecywane im wsparcie, tego nie wiadomo.
Jak się dowiedzieliśmy od Michała Zielińskiego, wicedyrektora ośrodka powołanego do wspierania rolników: Rolnicy mają dostać po 1000 złotych na hektar, o ile ich strata przekroczy 70%.
Nie ma terminów, nie ma też odpowiedzi na ważkie pytanie, co ma zrobić rolnik, którego straty sięgają 69%. Jemu państwo nie pomoże? Michał Zieliński nie potrafił odpowiedzieć, jedynie sugerował, że może kiedyś coś, jak ministrowi trochę zostanie, ale czy faktycznie i kiedy, to wielka niewiadoma, bo minister ma do dyspozycji półtora miliarda i nie wie czy to wystarczy.
Trzeba przyznać, że niewielka to pociecha dla tych, którym bezlitosna aura zabrała to, za co mieli przeżyć przez kolejny rok.

Podobne artykuły