Obornickie czytanie „Przedwiośnia”

Obornickie czytanie „Przedwiośnia”

OBORNIKI. W trwającym roku stulecia odzyskania niepodległości lekturą „Narodowego Czytania” stało się „Przedwiośnie”.
W tym roku akcja miała rekordowy zasięg, gdyż dzieło Stefana Żeromskiego zostało odczytane w ponad 2700 miejscach na całym świecie, w tym w 134 miejscach poza granicami Polski, w 33 krajach, na wszystkich kontynentach. Tegoroczna akcja, oprócz jej stałego, głównego celu, którym jest promocja czytelnictwa, była też formą uczczenia jubileuszu. „Narodowe Czytanie” to moment, kiedy Polacy spotykają się i czytają polską klasykę. Jak co roku w akcję włączyła się niezastąpiona w tej roli Irena Najdek, którą wspierały organizacyjnie Stefania Maria Kiwertz i Ewa Klimasek. One wybrały i opracowały fragmenty książki, Irena Najdek przyjęła na siebie rolne reżysera i narratora.
W piątkowe popołudnie, punktualnie o godz. 17-tej, przed budynkiem Biblioteki Publicznej rozpoczęło się czytanie „Przedwiośnia”, którego uczestnicy wystąpili w strojach przypominających te z epoki.
„Przedwiośnie” czytali poseł Krzysztof Paszyk, wicestarosta Andrzej Okpisz, burmistrz Tomasz Szrama, dyrektor LO Agnieszka Katarzyna Balcerowiak, dyrektor Biblioteki Mateusz Klepka, Stefania Maria i Czesław Kiwertz, Irena Najdek, Monika Hancyk, a także uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego w Obornikach: Aleksandra Hampel, Wojciech Piszczek, Damian Banaszak oraz Kordian Tempolin. Oborniczanie przybyli przed Bibliotekę nagrodzili czytających oklaskami.

Podobne artykuły