Miejsce Przyjazne Seniorom

OBORNIKI. Trwa konkurs na „Miejsce Przyjazne Seniorom w Gminie Oborniki”. Które miejsca zdobędą taki znak, tego jeszcze nie wiadomo, choć są już miejsca zgłaszane przez zainteresowanych, bez szansy na miano przyjaznych. Takim obiektem jest Obornickie Centrum Kultury.
Dyskryminuje je brak podjazdu dla wózków osób niepełnosprawnych. Podobnie brak równej podłogi w sali główniej uniemożliwia korzystanie z niej niepełnosprawnym na wózkach. Ośrodek nie ma toalety dla niepełnosprawnych, a osoby starsze mają problem z dłuższym siedzeniem na niezbyt wygodnych krzesłach.
Miano „Miejsce przyjazne seniorom w Gminie Oborniki” z całą pewnością uzyska biblioteka publiczna i Centrum Rekreacji Oborniki. Podobnie dworzec przesiadkowy i parę innych obiektów, które są obecnie weryfikowane.
Specjalne komisje sprawdzają czy proponowane miejsca są dostosowane architektonicznie, ale też stwarzają przyjazną atmosferę dla osób starszych. Odwiedzają kawiarnie, sklepy, apteki, punkty usługowe, instytucje: kulturalne, edukacyjne, rekreacyjne, użyteczności publicznej i inne, sprawdzając czy odpowiadają na potrzeby starszych mieszkańców, poprzez dostosowanie swojej architektury oraz oferowanie produktów, usług i zniżek specjalnie skierowanych do tej grupy, w których osoby starsze czują się miło i swobodnie, są godnie traktowane i obsługiwane.
Wskazane do miana „Miejsce przyjazne seniorom w Gminie Oborniki” otrzymają specjalne certyfikaty. Ceremonia ich wręczenia odbędzie się podczas koncertu w ramach II Obornickiego Weekendu Seniorów 15 września tego roku.

Podobne artykuły